W Rosji odsłonięto popiersie Stalina. Powodem planowana wizyta Putina

Z okazji wizyty Władimira Putina w Wołgogradzie, planowanej na czwartek, w środę odsłonięto tam popiersia Józefa Stalina oraz Gieorgija Żukowa i Aleksandra Wasilewskiego, czyli sowieckich marszałków z czasów II wojny światowej - poinformował niezależny rosyjski portal Meduza.

telegram

Uroczysta ceremonia odbyła się w pobliżu muzeum bitwy stalingradzkiej z lat 1942-43 - kluczowej batalii, która przyczyniła się do klęski hitlerowskich Niemiec i zwycięstwa Związku Radzieckiego w walkach na froncie wschodnim podczas II wojny światowej. Jak powiadomiła Meduza, z okazji czwartkowych obchodów 80. rocznicy zakończenia bitwy miasto Wołgograd tymczasowo przemianowano na Stalingrad, czyli powrócono do nazwy obowiązującej w latach 1925-61.

Tylko 26 proc. mieszkańców Wołgogradu opowiada się za przywróceniem dawnej nazwy z czasów stalinowskich, 67 proc. jest temu przeciwna - wynika z sondażu Ogólnorosyjskiego Centrum Badania Opinii Publicznej (WCIOM), przytoczonego w środę przez niezależny rosyjski serwis Nowaja Gazieta.Jewropa.

W konsekwencji rządów Stalina w ZSRR w latach 1922-53 i funkcjonującego wówczas rozbudowanego aparatu represji zginęło, według szacunków historyków, co najmniej 20 mln ludzi.

 Źródło: pap Niezalezna.pl

 

#Rosja #wojna #Stalin #Putin

as
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo