Dlaczego zatrzymali Wałęsę na lotnisku? Bo wnosił na pokład... cztery butelki szampana

  

Dziennikarz "Tygodnika Powszechnego" Paweł Reszka ujawnił na swoim blogu powód głośnego zatrzymania Lecha Wałęsy na lotnisku Heathrow w Londynie. Okazuje się, że były prezydent RP chciał wbrew przepisom wnieść na pokład cztery półtoralitrowe butelki szampana.

Wałęsa został poddany lotniskowej kontroli, gdy wracał z londyńskiej premiery filmu "Wałęsa. Człowiek z nadziei". 

- Zostałem wprowadzony przez ambasadę w błąd, pytałem trzy razy, czy wszystko jest przygotowane vipowsko. Poinformowano mnie, że tak, więc nie dbałem o pakowanie, wrzuciłem majtki, skarpetki dziurawe, no i jak poddano mnie kontroli, to wyciągano to i pokazywano – relacjonował swoje przygody oburzony Lech Wałęsa.

Według Reszki przyczyny niespodziewanej kontroli Wałęsy były jednak banalne: były prezydent wbrew przepisom miał w bagażu podręcznym cztery wielkie butelki szampana - łącznie 6 litrów.

Tymczasem Wałęsa zaraz po incydencie twierdził: "Zostałem kłamliwie i prowokacyjnie wystawiony przez Ambasadę Polską w Londynie i sponiewierany przez odprawę na lotnisku".

Jest jednak dla Wałęsy pocieszenie - butelki drogiego szampana zostały przejęte przez pracowników polskiego MSZ i wkrótce trafią do lodówki byłego prezydenta RP.
 
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl,pawelreszka.blog.pl


Wczytuję komentarze...


Dziewięciu gdańszczan złamało kwarantannę

zdjęcie ilustracyjne / geralt CC0

  

W miniony weekend policjanci nie zastali w mieszkaniach dziewięciu osób, które poddane są kwarantannie. Funkcjonariusze prowadzą w tych sprawach czynności wyjaśniające oraz postępowania w kierunku sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób.

Jak poinformowała dziś oficer prasowa Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku Karina Kamińska, w ostatni weekend policjanci nie zastali w domach dziewięciu osób, które powinny być w mieszkaniach na kwarantannie.

W ciągu ostatniej doby funkcjonariusze sprawdzili 2 tys. adresów objętych zaleceniami służb sanitarnych.

"Osoby, które złamały obowiązek kwarantanny wyszły m.in. na zakupy, do znajomego, przebywały pod innym adresem albo nie odebrały telefonu od policjanta. Jeden z kontrolowanych mężczyzn powiedział dzwoniącym do niego policjantom, że nie ma go w domu i nie chciał powiedzieć, gdzie przebywa"

- powiedziała Kamińska.

Policjanci pomimo to ustalili miejsce przebywania mężczyzny, który zlekceważył polecenie służb sanitarnych. Funkcjonariusze w tej sprawie prowadzą postępowanie w kierunku sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób.

Policjanci przypominają, że złamanie kwarantanny wiąże się z odpowiedzialnością karną i zapowiadają stanowcze działania wobec takich osób.

Każda osoba, która nie stosuje się do takich zaleceń, musi liczyć się z odpowiedzialnością karną wynikającą z art. 116 Kodeksu wykroczeń. Oznacza to, że w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w trakcie kontroli, funkcjonariusz sporządzi dokumentację, będącą podstawą do sporządzenia wniosku o ukaranie do sądu.

Policjanci w takiej sytuacji informują ponadto Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego, który jest organem władnym do nałożenia na taką osobę kary, która może wynosić nawet 30 tys. zł. W bardziej drastycznych przypadkach, jeżeli np. osoba jest zakażona, a mimo to swoim zachowaniem spowoduje rozprzestrzenianie się choroby zakaźnej, podlegać będzie ona przepisom wynikającym z kodeksu karnego.

W takim przypadku grozi kara do lat 3 w przypadku działania nieumyślnego lub nawet do lat 8, jeżeli sprawca działa świadomie.
 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts