Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Sektor energetyki jądrowej stale się rozrasta. Obajtek: Będzie to największa inwestycja w Polsce i w Europie

PKN ORLEN wraz ze swoją spółką odpowiedzialną za wdrożenie w Polsce technologii małych reaktorów jądrowych (SMR) - ORLEN Synthos Green Energy podpisał list intencyjny z uczelniami technicznych na rzecz uruchomienia wspólnego programu kształcenia kadr technicznych dla sektora energetyki jądrowej. - Mamy ambitny plan, by do 2038 r. powstało w Polsce 76 SMR-ów w 26 lokalizacjach – powiedział prezes Orlenu Daniel Obajtek. Będzie to największa inwestycja energetyczna w Polsce, ale też w Europie – dodał. Informacje na temat ich lokalizacji – jak dodał – mają być "przedstawione w pierwszej połowie roku".

Twitter

W Warszawie odbyła się uroczystość podpisania listu intencyjnego o współpracy na rzecz utworzenia i organizacji kierunku studiów energetyka jądrowa, między ministrem edukacji i nauki, Polskim Koncernem Naftowym Orlen Spółka Akcyjna, Politechnikami: Gdańską, Poznańską, Śląską, Warszawską, Wrocławską oraz Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie.

"Pierwszy SMR powstanie w 2028 r. To już niebawem. I to jest czas realny do wykonania. Do 2038 r. mamy ambitny plan – 76 SMR-ów, 76 reaktorów w 26 lokalizacjach. To będzie największa inwestycja energetyczna w Polsce, ale też w Europie, pochłonie dziesiątki miliardów euro"

– powiedział we wtorek na konferencji prasowej w KPRM prezes Orlenu Daniel Obajtek.

Informacje na temat ich lokalizacji – jak dodał – mają być "przedstawione w pierwszej połowie roku". "Już pracujemy nad lokalizacjami, badamy te lokalizacje" – powiedział.

Podkreślił, że do takich inwestycji trzeba się przygotować, zmieniać firmy i dostosować świat nauki, który musi iść "równo z biznesem."

"Nie możemy myśleć tylko o aktywach, ale musimy również myśleć o kapitale ludzkim"

– podkreślił prezes Orlenu. Dlatego – jak zaznaczył – ważna jest współpraca Orlenu z uczelniami. Obajtek powiedział, że w wtorek co prawda Orlen podpisuje z kilkoma z nich list intencyjny, ale jednocześnie już teraz nawiązuje współpracę w zakresie badań, praktyk i współpracy w dużym zakresie.

"Musimy oprzeć się na polskich uczelniach, które mają doświadczenie. Część z nich może reaktywować to doświadczenie, część musi je na nowo budować, ale mamy na to czas"

– dodał Obajtek.

Prezes Orlenu mówił, że trzeba zmieniać energetykę i tworzyć miks energetyczny, co zapewni bezpieczeństwo Polsce.

"Niejednokrotnie widzę, że popełniany był wcześniej błąd – tworzone były badania, które kończyły się na etapie uczelni, nie szły dalej. I te błędy naprawiamy. Nauka ma służyć biznesowi, a biznes ma służyć nauce"

– dodał.


Grupa ORLEN wspiera rozwój edukacji kadr dla sektora energetyki jądrowej

PKN ORLEN wraz ze swoją spółką odpowiedzialną za wdrożenie w Polsce technologii małych reaktorów jądrowych (SMR) - ORLEN Synthos Green Energy podpisał list intencyjny z uczelniami technicznych na rzecz uruchomienia wspólnego programu kształcenia kadr technicznych dla sektora energetyki jądrowej. Rozwój programu wspiera Ministerstwo Edukacji Narodowej.
 
Wykwalifikowane kadry dla powstającego przemysłu jądrowego w Polsce stanowią istotny element dla jego rozwoju. Dlatego PKN ORLEN  i ORLEN Synthos Green Energy zaproponowały polskim uczelniom technicznym uruchomienie wspólnego programu kształcenia kadr technicznych w zakresie technologii jądrowej.
 
– Małe reaktory jądrowe to technologia, którą zdecydowaliśmy się rozwijać z uwagi na jej efektywność energetyczną i rolę w procesie osiągnięcia neutralności emisyjnej koncernu do roku 2050. Jako źródło bezemisyjne, reaktory SMR uzupełnią portfolio najnowocześniejszych mocy wytwórczych Grupy ORLEN. Rozwój wyspecjalizowanych kadr dla tego nowego sektora energetyki to ważny krok we wzmocnieniu polskiej gospodarki i krajowego bezpieczeństwa energetycznego

– powiedział Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.
 
Do współpracy mającej na celu edukację specjalistów jądrowych przystąpiły Akademia Górniczo-Hutnicza im. St. Staszica w Krakowie, Politechnika Gdańska, Politechnika Poznańska, Politechnika Śląska, Politechnika Warszawska, Politechnika Wrocławska. I to na tych uczelniach wkrótce pojawią się nowe kierunki kształcenia wyspecjalizowanych kadr.
 
– Przemysł jądrowy to nowa, bardzo perspektywiczna gałąź gospodarki. Biorąc pod uwagę, że jeden reaktor będzie potrzebował ponad 100 wysokowykwalifikowanych specjalistów to w perspektywie 2040 roku potrzebować będziemy ponad 2,5 tys. specjalistów. Ponadto program obejmuje kształcenie kadr nie tylko dla branży SMR – skorzysta na tym cały rozwijający się sektor energetyki jądrowej w Polsce

– powiedział Dawid Jackiewicz, Członek Zarządu ORLEN Synthos Green Energy.
 
Podpisany list intencyjny zakłada podjęcie wspólnych działań na rzecz wypracowania warunków uruchomienia studiów inżynierskich i magisterskich na polskich uczelniach technicznych zainteresowanych kształceniem wyspecjalizowanych kadr techników i inżynierów nuklearnych.
 

 



Źródło: niezalezna.pl, pap

 

#PKN Orlen #Daniel Obajtek

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo