Kolaborowali z Rosjanami - usłyszeli wyroki

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowała, że agenci, którzy przekazywali Rosjanom informacje o pozycjach ukraińskiego wojska w obwodzie donieckim na wschodzie kraju, zostali skazani na kary 8 i 10 lat więzienia.

Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com / neelam279

Przestępcy zbierali i przekazywali agresorowi informacje wywiadowcze na temat lokalizacji i ruchu jednostek armii ukraińskiej na terenach frontowych obwodu donieckiego. Interesowały ich przede wszystkim pozycje ukraińskich obrońców w Słowiańsku i Kramatorsku.

Ponadto przekazywali przeciwnikowi lokalizacje i informacje o stanie technicznym obiektów infrastruktury krytycznej w regionie, a Rosjanie wykorzystywali te informacje do przeprowadzania celnych ataków rakietowych na ukraińskie miasta - napisała SBU.

Funkcjonariusze SBU zatrzymali obu przestępców w marcu i październiku ubiegłego roku w obwodzie donieckim. Obaj są mieszkańcami obwodu donieckiego. Jeden z nich przekazywał informacje wywiadowcze poprzez komunikatory swojemu ojczymowi, który był w szeregach sił okupacyjnych i współpracował z rosyjskimi służbami specjalnymi.

Drugi wysyłał "raporty" o lokalizacji ukraińskich wojsk do specjalnie stworzonego przez Rosjan chatbota "policji ludowej Donieckiej Republiki Ludowej" (samozwańczego bytu państwowego, uznawanego jedynie przez Rosję i kilka sprzymierzonych z nią krajów - red.). Dla konspiracji używał kobiecego imienia.

Na podstawie zebranego materiału dowodowego sąd uznał oskarżonych za winnych z dwóch artykułów kodeksu karnego Ukrainy: pierwszy przewiduje udział w grupie lub organizacji terrorystycznej, drugi - nieuprawnione rozpowszechnianie informacji o przemieszczaniu lub rozmieszczeniu sił zbrojnych Ukrainy.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#Ukraina #Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

mm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo