Rosyjska "misja humanitarna" we Włoszech w 2020 roku składała się prawie z samych wojskowych

W marcu 2020 roku na północ Włoch przybyła "misja humanitarna" z Rosji, która miała rzekomo na celu pomóc w Bergamo i Brescii, które zmagały się z falą zachorowań na Covid-19. Włoski pułkownik rezerwy Orio Giorgio Stirpe podczas sympozjum zorganizowanego w Rzymie ujawnił, że w 104-osobowym rosyjskim kontyngencie było zaledwie dwóch lekarzy i pięciu pielęgniarzy. Pozostali to żołnierze.

Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com / leo2014

Słowa pułkownika przytoczone przez dziennik "Libero" to kolejna wypowiedź podważająca prawdziwe intencje rosyjskiej misji humanitarnej, z jaką przybył do Włoch kontyngent, który miał nieść pomoc w miastach w Lombardii, zmagającej się z ostrą falą zachorowań i zgonów na Covid- 19.

Wcześniej włoska prasa pisała, że pomoc dla Włoch na początku pandemii była akcją wywiadu Rosji, a jej celem miało być uzyskanie danych na temat koronawirusa, by wyprodukować szczepionkę.

Szczegóły przebiegu misji przedstawił pułkownik rezerwy Orio Giorgio Stirpe, którego zdaniem Covid-19 był tylko wymówką dla rosyjskiej operacji. Mówił o tym w czasie sympozjum na temat dezinformacji i prorosyjskiej narracji we Włoszech. Przywołał także 22 marca 2020 roku, gdy na podrzymskim lotnisku wojskowym w Pratica di Mare przedstawiciele rządu Giuseppe Contego powitali 104-osobowy rosyjski kontyngent.

Okazało się, że w misji było tylko dwóch lekarzy. "Reszta to był personel wojskowy. Trudno ustalić dokładnie, jaka była proporcja agentów rosyjskich służb, ale to jasne, że była raczej mocna" - powiedział Stirpe. Odnotował, że do Włoch przysłano żołnierzy wyspecjalizowanych w przeciwdziałaniu zagrożeniom biologicznym, chemicznym i radiologicznym.

"I w tym byli dobrzy. Ale to praktycznie nie miało nic wspólnego z naszymi potrzebami. Kiedy zdaliśmy sobie sprawę z ich skuteczności, wysłaliśmy ich do odkażenia domów opieki w prowincji Bergamo. W tym byli przydatni; w rozpylaniu środka dezynfekcyjnego wewnątrz tych placówek"

- wyjaśnił.

Następnie pułkownik rezerwy ujawnił: "Mieliśmy też problemy, bo ci Rosjanie, bardzo przyjaźnie nastawieni, woleli nie działać w prowincji Bergamo, ale w Brescii, gdzie - co ciekawe - jest baza lotnicza Ghedi, w której stacjonują nasze maszyny Tornado zdolne do przenoszenia broni nuklearnej".

"Poza tym według mojej wiedzy za paliwo do samolotów, które przywiozły kontyngent, to my zapłaciliśmy. A zatem za rosyjską misję to my zapłaciliśmy, włoskimi pieniędzmi ze środków wojskowych, jakie można było przeznaczyć na pomoc dla ludności, bo wojsko było wtedy mocno zaangażowane, zwłaszcza w Lombardii"

- dodał płk Stirpe.

Odnosząc się do celów operacji ocenił: "Aspekt propagandowy był oczywisty. W tym samym czasie pojawiła się wiadomość w sieci, że Putin wysłał nam pomoc największym samolotem świata".

O rosyjskiej operacji w Lombardii powiedział: "My jako żołnierze wykonywaliśmy polecenia rządu, choć się z nimi nie zgadzaliśmy".

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#Rosja #misja humanitarna #COVID-19

mm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo