Naszym logistycznym obowiązkiem jest wspieranie bezpośrednio walczących - mówi pułkownik Witold Bartoszek.

- Nasza logistyka musi się już dostosować strukturalnie, mentalnie i szkoleniowo ze względu na dostawy m.in. czołgów K2 do 16 Dywizji Zmechanizowanej. Musimy poznać nową technikę sprzętową i technologię. Mimo tego, że nie będziemy jeździć tymi czołgami to jednak na nas będzie ciążył obowiązek zabezpieczenia technicznego, czyli umiejętność ewakuacji i załadowania tego sprzętu. Wyzwaniem jest zapewnienie wystarczającej pomocy logistykom z danej brygady oraz dywizji w ramach działań komplementarnych – mówi w rozmowie z portalem Niezalezna.pl, dowódca 1 Pomorskiej Brygady Logistycznej (1BLog), pułkownik Witold Bartoszek.

Fot.: st. szer. Anna Wolska

Jakie są największe wyzwania dla 1 Pomorskiej Brygady Logistycznej (1 BLog) związane ze zmianami, jakie przechodzą obecnie Siły Zbrojne RP (utworzenie kolejnej dywizji ogólnowojskowej a także zakup nowego sprzętu wojskowego)?

Możemy mówić o szerokim wachlarzu wyzwań wynikających z uchwalonej w ubiegłym roku ustawy o obronie ojczyzny, która przewiduje znaczne zwiększenie liczebności sił zbrojnych RP. Chodzi chociażby o wprowadzenie nowego rodzaju służby wojskowej – dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Takich żołnierzy powołuje się na szkolenia podstawowe oraz specjalistyczne, a następnie wojskowi mogą zasilić rezerwy albo wstąpić do armii zawodowej, w tym właśnie w szeregi 1 BLog. Przykładam dużą uwagę do procesu szkoleniowego i wydzielam najlepszych instruktorów. Kolejnym wyzwaniem jest formowanie nowej jednostki, związku taktycznego, 1 Dywizji Piechoty Legionów. 1 BLog ma swoje pięć minut. Nie kto inny jak chociażby elementy obsługowo-naprawcze ze 112 batalionu remontowego „Ziemi Ryńskiej” (112 brem) z Giżycka będą współuczestniczyły w procesie zabezpieczenia technicznego i obsługowo-remontowego wydzielonego sprzętu wojskowego na rzecz nowej dywizji.

Jak wygląda kwestia dot. planów Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP, która zakłada dostawy nowoczesnego sprzętu wojskowego?

Wysiłek szkoleniowy optymalizujemy, aby być trochę do przodu już przed tymi wyzwaniami, które teraz są, czyli dostawami nowoczesnego sprzętu wojskowego i zwiększenia liczebność wojska do 300 tysięcy. Moim obowiązkiem jest mentalnie i obsługowo-technicznie , w ramach zasady szkolisz, dowodzisz oraz odpowiadasz, przygotowywać żołnierzy 1BLog do tej nowej techniki wojskowej. Będziemy zabezpieczali te potrzeby głównie na kierunku 12 i 16 dywizji i w późniejszym czasie 1 Dywizji Piechoty Legionów. Tam też będą potrzebni kolejni logistycy. Naszym logistycznym obowiązkiem jest wspieranie bezpośrednio walczących.

Na czym opiera się działalność zabezpieczenia logistycznego w Siłach Zbrojnych RP?

Zabezpieczenie logistyczne w siłach zbrojnych zgodnie z doktryną logistyczną D4-B wersja 2 z 2019 r. składa się z czterech poziomów. Pierwszy poziom jest poziomem taktycznym, czyli są to jednostki w strukturze brygad. Z kolei pułki logistyczne utworzone w 16 i 18 dywizji kończą swoje zadanie na poziomie 2. Jednostki logistyczne w strukturze Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, czyli regionalne bazy logistyczne oraz 1 i 10 Brygada Logistyczna stanowimy zabezpieczenie poziomu 3 czyli operacyjne. Zawsze mogą pojawić się różne ograniczenia. Jeśli logistyka 1 i 2 poziomu będzie miała trudności z realizacją pewnych zadań to wchodzimy w te miejsce. Szereg ograniczeń ćwiczymy z dywizjami 12 i 16. Z kolei do 4 poziomu, strategicznego, zabezpieczenia logistycznego należy zaliczyć całą gospodarkę narodową, z której pozyskiwane są materiały oraz usługi dla Sił Zbrojnych RP.

Z jakiego sprzętu korzystają żołnierze 1 Pomorskiej Brygady Logistycznej do realizacji swoich zadań? Czy planowane są dostawy nowoczesnego sprzętu wojskowego do 1 BLog?

Mając 8 batalionów o różnej specjalizacji zadań posiadamy szeroki wachlarz sprzętu. Przede wszystkim  w większości jest to wyposażenie wynikające z naszego przeznaczenia, czyli świadczenia usług logistyki mobilnej. Możemy mówić o wachlarzu sprzętu transportowego od pojazdów specjalistycznych jak cysterny paliwowe oraz na wodę, sprzęt transportowy dużej, średniej i małej ładowności a także ciągniki ewakuacyjne. Na tej liście znajduje się również sprzęt umożliwiający transport bojowych wozów piechoty, czołgów, czy armatohaubic. Na wyposażeniu mamy kontenery mieszkalne i sanitarne oraz do przechowywania środków bojowych w warunkach polowych. Jesteśmy również oddziałem gospodarczym dla Polskich Kontyngentów Wojskowych za granicą gdzie ten sprzęt trafia lub jest wymieniany aby realizacja zadań była niezachwiana i właściwa. Pomimo że działamy z tyłu jesteśmy zawsze pierwsi w realizacji zadań. Po realizacji zadań z danego odcinka wycofujemy się jako ostatni bo musimy ten cały sprzęt zgromadzić i przygotować do przemieszczenia. Do realizacji na kolejnym kierunku zadania.
 

 Źródło: niezależna.pl

 

#sprzęt wojskowy #obronność #logistyka #MON #Wojsko Polskie #granica polsko-białoruska

Paweł Kryszczak
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo