Jak usunąć kamień w łazience?

Kamień w łazience, biały nalot na płytkach czy na baterii? Pewnie zastanawiasz się, jak skutecznie usunąć biały nalot przy pomocy środków dostępnych w Twoim domu. Niestety, specyficzny mikroklimat sprzyja gromadzeniu się nieestetycznych plam, a ich usuwanie jest dość uciążliwe. Brud można też zwalczyć domowymi sposobami. Przedstawiamy nasze sprawdzone sposoby na pozbycie się kamienia.

zdjęcie ilustracyjne/pexels.com/Christa Grover

Co to jest i skąd bierze się osad z kamienia?

Łazienki to miejsca, o którym wygląd dbamy w najdrobniejszym szczególe. Muszą być nie tylko czyste i funkcjonalne, ale też estetyczne. Jedyną rzeczą, która co jakiś czas nam o sobie przypomina, jest brud a dokładniej, uporczywy kamień.

Kamienny osad zbierający się na kranach, bateriach, kabinach prysznicowych, płytkach i w odpływach rur to prawdziwy problem każdej łazienki, zwłaszcza przy ciemnych bateriach czy wykończeniach. Przyczyną jego powstawania jest twarda woda, która charakteryzuje się wysoką zawartością soli wapnia i magnezu. Pod wpływem temperatury z wody wytrąca się węglan wapnia, czyli kamień, który następnie nawarstwia się na armaturze, tworząc niezbyt estetyczny widok.

Jak zapobiegać powstawaniu kamienia w łazience?

Na rynku dostępnych jest wiele detergentów, które pomogą nam usunąć uciążliwy nalot. Niestety w większości przypadków ich skład nie jest zbyt dobry. Znajdziemy w nich silne kwasy, m.in. kwas chlorowodorowy, które mogą uszkadzać powierzchnię sprzętów. Ich nieroztropne stosowanie może zakończyć się nieprzyjemnymi konsekwencjami. Poza tym mają one negatywny wpływ na środowisko.

Skuteczną alternatywą odkamieniaczy są naturalne środki czyszczące, takie jak:
•    ocet,
•    soda oczyszczona,
•    kwasek cytrynowy
•    coca-cola.

Są nie tylko bezpieczniejsze, ale też bardziej ekologiczne i tańsze. Zanim zabierzemy się za czyszczenie armatury łazienkowej, upewnijmy się, z jakim rodzajem powierzchni mamy do czynienia. Niektóre preparaty mogą uszkodzić delikatne wykończenia.

Jak usunąć kamień z umywalki?

Jak pozbyć się kamienia i brzydkich zacieków wokół odpływu w umywalce czy tego, który gromadzi się na powierzchni ceramiki? Do tego zadania warto wykorzystać produkt, który dostępny jest w każdej kuchennej szafce, czyli ocet. Wykazuje on silne właściwości oczyszczające oraz rozpuszczające, więc skutecznie upora się z bakteriami oraz zanieczyszczeniami. Wystarczy, że przetrzesz zabrudzoną powierzchnię szmatką lub gąbeczką namoczoną w occie, a następnie spłuczesz powierzchnię wodą. Jeśli zabrudzenia nadal pozostały, namocz wacik w occie, przyłóż go i pozostaw na kilka minut.

Domowe sposoby na czyszczenie baterii łazienkowych

Jak usunąć kamień z baterii łazienkowej? W tym przypadku ratunkiem będzie również ocet. W miksturze wody z octem (w proporcji 1:1) namocz wacik lub miękką szmatkę, a następnie owiń armaturę, zwiąż całość, np. za pomocą nitki czy sznurka, i pozostaw to na kilka godzin. Potem przetrzyj wszystko na sucho. Jeśli zabrudzenia pozostaną, powtórz czynność. Zamiast octu możesz też wykorzystać sok z cytryny albo kwasek cytrynowy rozpuszczony w gorącej wodzie.

Jak usunąć kamień z kabiny prysznicowej?

Usuwanie kamienia z kabiny prysznicowej to bardzo ważne jeśli chcemy zadbać o estetykę łazienki. Jak z tym walczyć? Kamień pod prysznicem zlikwidujesz przy pomocy octu oraz sody oczyszczonej. Spryskaj drzwi i skrzydła prysznica octem, następnie przetrzyj je miękką gąbką namoczoną w mieszaninie sody oraz wody. Całość opłukaj wodą i przetrzyj do sucha.

Jak usunąć kamień z szyby prysznica bez sody czy octu? Pomocne będzie również białe wino. Wyczyścisz nim brodzik, a także kabinę natryskową. Przelej alkohol do butelki z atomizerem i spryskaj zabrudzone powierzchnie. Odczekaj około 40 minut, a następnie spłucz całość wodą i przetrzyj do sucha miękką szmatką.

Jak odkamienić deszczownicę?

Jeśli strumień płynący z deszczownicy jest nierównomierny to znak, że armatura wymaga odkamieniania. Jak się do tego zabrać? Wymieszaj w miseczce ocet z wodą w proporcjach 1:1, a następnie przelej miksturę do butelki z atomizerem. Spryskaj zanieczyszczone powierzchnie i odczekaj chwilę. Po upływie kilkudziesięciu minut opłukaj powierzchnię wodą i przetrzyj miękką szmatką.

 Źródło: lazienkarium.pl, niezalezna.pl

 

Natalia Wasilewska
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo