Ataki na chrześcijan. Francuski abp Moulins-Beaufort wskazał na niepokojący trend
W 2021 roku we Francji doszło do blisko 3,5 tys. przestępstw z nienawiści wobec chrześcijan. Arcybiskup Reims Eric de Moulins-Beaufort w kazaniu wygłoszonym 28 stycznia w katedrze we Frankfurcie nad Menem wyraził ubolewanie nad zachowaniem wielu ludzi, którzy nie poszukują w wierze żywego źródła.


Kazanie wybrzmiało podczas tradycyjnej uroczystości ku czci cesarza Karola Wielkiego. Jak ocenił przewodniczący Konferencji Biskupów Francji, wiara chrześcijańska jest dziś masowo kwestionowana, nawet w Europie.
- Dla większości ludzi w naszych krajach wiara nie daje już podstaw do życia, do działania, do ważenia decyzji, do wyobrażeń o świecie. Dla wielu ludzi w Europie wiara chrześcijańska stanowi tylko część dziedzictwa kulturowego, a tylko nieliczni poszukują w wierze żywego źródła - powiedział arcybiskup Reims, Eric de Moulins-Beaufort.
- Czy nie możemy uznać, że znajdujemy się w fazie oczyszczania, aby Ewangelia pojawiła się znowu jako ogień, który odnowi nasze wyobrażenia o świecie?
- zwracał się do zgromadzonych w katedrze.
Podkreślił, że w ten sposób Kościół może ponownie stać się miejscem, "w którym można doświadczyć nieoczekiwanej miary wolności" i głębokiej radości.
Nienawiść wobec chrześcijan – raport niepokojący czy wstrząsający?
Przed tygodniem Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie opublikowała raport dotyczący przestępstw z nienawiści wobec chrześcijan w różnych krajach w 2021 roku. Wśród opisanych sytuacji znalazły się m.in. śmiertelne pobicie księdza, atak z bronią w ręku na kapłana odprawiającego Mszę, zniszczenia kościołów i kapliczek, podpalenia czy kradzieże.
Według raportu, w 2021 roku we Francji doszło do blisko 3,5 tys. przestępstw z nienawiści wobec chrześcijan – tylko tych zgłoszonych na policję. W 2017 roku było to nieco ponad 1,5 tys.
Dla porównania, w Polsce w roku 2021 raport uwzględnił 997 takich przestępstw. W 2017 roku było 886 przypadków. W 2018 – 1117; w 2019 – 972; w 2020 – 826.
Kompletny raport OBWE dostępny TUTAJ.
Źródło: niezalezna.pl

