Patryk Jaki zestawił budżet państwa za PO i PiS. Krytykom się nie podoba, choć "liczby się zgadzają"

Patryk Jaki w twitterowym wpisie porównał dochody z podatku VAT do budżetu państwa za rządów PO-PSL oraz Zjednoczonej Prawicy. Portal oko.press opublikował artykuł, w którym napisano, że "takie porównanie w ogóle ma niewiele sensu". - Czy tam jest jakiś konkurs na to kto głupszy? - zapytał retorycznie Patryk Jaki.

fot. Tomasz Adamowicz / Gazeta Polska

"Ostatni raz, kiedy Donald Tusk był premierem, dochody całego budżetu państwa wyniosły dokładnie 283 miliardy 542 miliony złotych. Dziś, w 2023 roku, same dochody z VAT wyniosą więcej - 289 miliardów, a cały budżet 672,5 miliarda. Czy naprawdę chcesz powrotu tych nieudaczników do władzy?"

- tak Patryk Jaki, europoseł PiS, dokonał porównania pomiędzy finansami budżetu państwa za rządów koalicji PO-PSL oraz Zjednoczonej Prawicy w filmiku opublikowanym na Twitterze. 

Do twardych danych podanych przez Patryka Jakiego odniesiono się w artykule opublikowanym na łamach portalu oko.press. Napisano tam m.in., że "europoseł PiS chciał pokazać, że rządy Donalda Tuska i koalicji PO-PSL były czasem biedy i fatalnych dochodów budżetowych". Autor wskazał, że Jaki "trochę się zagalopował", bo "liczby Ministerstwa Finansów na to nie wskazują". Dalej napisał, że "Patryk Jaki porównuje rok 2014 i 2023" i co najważniejsze: "liczby się zgadzają". Zarzutem wobec europosła jest jednak to, że "interpretacja kuleje". 

Artykuł oko.press skomentował sam Patryk Jaki w następujący sposób:

"Skąd oni wzięli tego gościa? Pisze w tytule, że „Jaki kłamie” porównując dochody z VAT za Tuska i teraz. A potem pisze, że liczby się zgadzają, ale … interpretacja kuleje. Bo to porównanie „bez sensu”. Czy tam jest jakiś konkurs na to kto głupszy?"

- napisał europoseł. 

"Tylko ja porównałem dochody 2014/vat 2023 budżet i nic więcej. Więc dane z MF się zgadzają. A pisane, że liczby pomyliłem, bo autor sobie dobre liczby jakoś inaczej interpretuje wskazują raczej na deficyty samego autora"

- doprecyzował w kolejnym wpisie. 

Patryk Jaki zwrócił się również z pytaniem do autora tekstu: "Dlaczego więc Pan okłamuje ludzi, że coś pomyliłem?". 

"Przyrównał Pan stronę dochodową za Tuska do strony wydatkowej w przyszłorocznym budżecie. Porównuje Pan dane z MF (stało się) do danych z ustawy (stanie się). Porównuje Pan (i wartościuje) budżety odległe o 9 lat. To są błędy. Za pomocą dobrych liczb też można się mylić"

- odpowiedział Jakub Szymczak z oko.press. 

"Napisał Pan w tytule, że pomyliłem liczby z MF. Teraz Pan przyznaje, że liczby są dobre ale „za pomocą dobrych liczb można się mylić” . Myślę, że warto przeprosić, zmienić tytuł i nie brnąc"

- odparł mu Jaki. 

 Źródło: twitter.com, niezalezna.pl

 

#Patryk Jaki #oko.press #Platforma Obywatelska #Prawo i Sprawiedliwość

mm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo