Sposoby na oszczędzanie energii w domu

Koszty prądu z roku na rok ciągle wzrastają. W naszych domach pojawia się coraz więcej sprzętów elektryczny. Wiele osób zastanawia się, jak można zaoszczędzić na prądzie w domu. Oszczędzanie energii elektrycznej powinno być ważną częścią naszego życia. Dzięki prostym nawykom możemy skutecznie obniżyć nasze rachunki, jednocześnie dbając o środowisko. W ten sposób połączymy przyjemne z pożytecznym. Jak zaoszczędzić na prądzie w domu?

zdjęcie ilustracyjne/pexels.com/Pixabay

Jak oszczędzać prąd? Sposoby na oszczędzanie energii w domu

Rachunki za prąd możemy jednak postarać się samodzielnie obniżyć, będąc bardziej oszczędnym. Co więcej, jeżeli ograniczymy zużycie prądu o 10 proc. w 2023 roku w stosunku do roku 2022, otrzymamy zniżkę w wysokości 10 proc. na cały rachunek za prąd. Jak oszczędzać prąd?

Klasa energetyczna

Przede wszystkim musimy wiedzieć, że stare urządzenia o niskiej klasie energetycznej zużywają najwięcej prądu. Jeżeli więc mamy możliwość, najlepiej wymienić takie sprzęty na nowsze modele o klasie A+++ lub A++. Przed zakupem urządzeń elektronicznych warto dodatkowo sprawdzić ich moc podawaną watą, ponieważ im większa moc, tym więcej prądu zużyje dany sprzęt.

Żarówki energooszczędne

W pierwszej kolejności warto wymienić tradycyjne żarówki na modele energooszczędne, które pozwalają zaoszczędzić nawet 80 proc. energii przy 5-krotnym zwiększeniu efektywności oświetlenia. Żywotność energooszczędnych żarówek jest również znacznie dłuższa niż klasycznych modeli. 

Ogranicz sztuczne światło

Jednym ze sposobów oszczędności energii jest ograniczenie używania sztucznego światła na co dzień. W miarę możliwości warto postawić na wykorzystywanie słońca, co oczywiście najłatwiejsze jest w okresie letnim, gdy dni są zdecydowanie dłuższe. Warto też zorganizować swój dom lub mieszkanie w ten sposób, aby światło dzienne pozwalało nam na pracę, odrabianie lekcji, rozrywkę, czy gotowanie. Dzięki temu znacznie krócej będziemy musieli korzystać z lamp. 

Wyłączaj światło

Wyłącz światło – oczywiście ten sposób jest znany każdemu z nas, jednak nie każdy o tym pamięta. Dlatego też warto zadbać, by wyłączenia światła weszło nam w nawyk. Podobnie jak nie uruchamianie oświetlenia w sytuacjach, gdy światło dzienne jest w zupełności wystarczające. Pomóc w tym mogą też czujniki ruchu i obecności, które najlepiej sprawdzą się w korytarzach czy na schodach.

Odłączaj urządzenia od kontaktu

Nie pozostawiaj sprzętu w trybie stand-by. Urządzenia znajdujące się w „stanie uśpienia” również pobierają prąd. Stand-by jest sygnalizowany świecącą się diodą i umożliwia szybkie włączenie sprzętu - choć telewizor nie działa, to wciąż pobiera energię elektryczną - po to, by być gotowym do szybkiego uruchomienia. Wyciągnięcie wtyczki z gniazdka, jeżeli urządzenie nie jest używane, pozwoli nam zaoszczędzić na rachunkach. 

Gotuj pod przykryciem

Oszczędzanie energii w domu polega także na gotowaniu potraw pod przykryciem. Dzięki temu znacznie zmniejsza się zużycie prądu w trakcie przyrządzania potraw na płycie indukcyjnej. Wszystko dlatego, że skraca się proces gotowania i ogranicza ubytek energetyczny.

Pralka i zmywarka powinny być pełne

Sposobem na oszczędzanie energii w domu jest korzystanie z pralki, suszarki czy zmywarki, gdy są całkowicie zapełnione. Urządzenia te pobierają tyle samo prądu, niezależnie od tego, czy są zapełnione całościowo, czy tylko w części. Im mniej rzeczy w nich umieścimy, tym więcej cykli prania lub zmywania będziemy musieli przeprowadzić w miesiącu. Wpłynie to na zwiększenie kosztów eksploatacyjnych i rachunku za prąd.

Oszczędzanie poza domem

Na noc, na weekend i przed wyjazdem na urlop powinniśmy wyłączać większość urządzeń: telewizor, DVD, dekoder TV, konsolę do gier, kino domowe,komputer wraz z listwą zasilającą, modem lub router domowej sieci komputerowej, głośniki komputerowe, drukarkę. Te z funkcją czuwania mają zwykległówny wyłącznik, który gasi wszystkie diody. Jeżeli go nie mają, należy wyjąć wtyczkę z gniazda. Dotyczy to zwłaszcza zasilaczy, ładowarek do telefonów komórkowych czy laptopów. Wiele urządzeń można wyłączać jednym przyciskiem na listwie-przedłużaczu.

Wyjeżdżając na dłużej niż dwa tygodnie, warto wyłączyć lodówkę i pozostawić uchylone drzwi, a przed krótszymi wyjazdami podwyższyć w niej temperaturę o kilka stopni. W domu mogą też być sprzęty, których nie należy pozbawiać dopływu prądu. Są to na przykład: alarm, czujniki ruchu, transformatory dzwonka lub oświetlenia halogenowego (są podłączone na stałe).
 

 Źródło: ewe.pl, niezalezna.pl

 

Natalia Wasilewska
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo