Kubacki stracił plastron lidera Pucharu Świata! Pokaz mocy Graneruda w Kulm! Żyła tuż za podium

Halvor Egner Granerud wygrał sobotni konkurs Pucharu Świata na mamuciej skoczni w Kulm. Norweg wyprzedził w wyścigu po Kryształową Kulę Dawida Kubackiego, który w austriackim Bad Mitterndorf był dziesiąty. Miejsce tuż za podium zajął Piotr Żyła.

Dawid Kubacki stracił pozycję lidera w Pucharze Świata
Fot. Tomasz Jędrzejowski/ Gazeta Polska

Pierwszy w sezonie konkurs w lotach narciarskich przebiegał pod znakiem walki skoczków z wiatrem. By osiągnąć dobry wynik nie wystarczyło dobrze skoczyć, trzeba było mieć jeszcze sporo szczęścia do warunków. W pierwszej serii zdecydowanie los uśmiechnął się do Halvora Egnera Graneruda. Norweg, który od dłuższego czasu deptał Dawidowi Kubackiemu po piętach w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, leciał zdecydowanie najdalej - 238 metra - i prowadził. Polakowi zmierzono zaledwie 194,5 metra i na półmetku był dopiero piętnasty.

Zniszczoł i Żyła na plusie

Lepiej od Kubackiego poradzili sobie Piotr Żyła, który po fenomenalnej próbie (233,5 m) znajdował się na czwartej pozycji. Do finału z dobrym wynikiem dostał się również Aleksander Zniszczoł (dziesiąty po locie na odległość 222,5 m) oraz Kamil Stoch (20. miejsce - 186,5 m).

Stoch - niemal tradycyjnie - nie miał szczęścia do wiatru, ale w drugiej serii lądował zdecydowanie dalej - trzykrotny mistrz olimpijski osiągnął 203 metry. Mocno poprawił się także Kubacki - 230,5 m to był już skok godny kandydata do końcowego triumfu w Pucharze Świata.

Ta próba polskiego mistrza świata z Seefeld zwiastowała dopiero fantastyczne loty. Zaledwie jednego metra do rekordu skoczni w Kulm zabrakło Timiemu Zajcowi. Słoweniec z trudem wylądował na 243 metrze, a sędziowie - nie pierwszy raz w konkursie - zaczęli majstrować przy długości najazdu, obniżając belkę.

Walka o podium

Czołową dziesiątkę rozpoczął Zniszczoł, który na zeskoku tylko bezradnie rozkładał ręce. Zaledwie 165,5 metra oznaczało duży spadek w klasyfikacji zawodów. Szalał natomiast z radości Żyła! 226,5 m pomimo obniżonej belki i niezbyt korzystnego wiatru! Klasa! Niestety dla Polaka Stefan Kraft szybował jeszcze dalej - 234 m.

Ciśnienie wytrzymał też kolejny kandydat do podium. Domen Prevc długo czekał na zielone światło i chociaż walczył o odległość to nie doleciał do zielonej linii - 224 m oznaczało miejsce za Kraftem, a przed Żyłą. Wszystkich pogodził Granerud. 231 metrów, zwycięstwo w Kulm i pozycja lidera w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Kubacki kończy konkurs na 10. miejscu, Stoch na 17., a Zniszczoł -19.

Drugi konkurs lotów narciarskich w austriackim Kulm zaplanowano na niedzielę - początek o 14:15.

 Źródło: niezalezna.pl

 

#Dawid Kubacki #Halvor Egner Granerud #Piotr Żyła ##skijumpingfamily

Janusz Milewski
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo