Częste błędy na nartach – jak się ich pozbyć?

Nauka nowej umiejętności często wiąże się z popełnianiem licznych błędów. Podobnie jest z jazdą na nartach. To nie tylko  względy estetyczne, ponieważ lepsza jazda na nartach poprawi nasze bezpieczeństwo na stoku. Wśród osób początkujących często wkradają się nieświadome błędy, które utrwalają się przez lata. Jakie są najczęściej popełniane błędy przez początkujących narciarzy i jak je wyeliminować?

zdjęcie ilustracyjne/pexels.com/Daniel Frank

Jazda na nartach - na czym polega?

Stoimy na nartach w naturalnej, wygodnej pozycji, kierujemy swoje ciało w kierunku w którym jedziemy i nie wykonujemy nienaturalnych, niepotrzebnych ruchów. Najprościej mówiąc: postawione na krawędziach narty jadą same a my kierujemy nimi głównie przez przenoszenie naszego środka ciężkości. Brzmi bardzo prosto, jednak pojawiają się błędy.

Brak rozgrzewki

Początkujący narciarze często zapominają o jakiejkolwiek rozgrzewce przed zjazdem. To poważny błąd. Jazda na nartach i brak rozgrzewki przyczynia się powstawania do zakwasów i zwiększa ryzyko nabawienia się kontuzji. Więc konieczna jest wstępna rozgrzewka najczęściej eksploatowanych części ciała, jak mięśnie nóg oraz mięśnie posturalne: pleców, barków i tłoczni brzusznej.

Zły dobór sprzętu

Nie jest łatwo wybrać sprzęt narciarski, jeśli nie wiesz, do czego dokładnie on służy i czym różnią się jego rodzaje na przykład w zależności od materiału wykonania. Nawet tak prosta część wyposażenia jak odzież jest tu bardzo ważna! Chroni Cię ona bowiem przed niskimi temperaturami, a dodatkowo ma zapewniać odpowiednią ruchomość ciała. Nie można przy tym pominąć wyboru nart i obuwia. Tu ogromne znaczenie ma ich rozmiar, ponieważ zarówno za małe, jak i za duże buty mogą tworzyć ryzyko groźnego upadku przez złe ułożenie stopy. 

Nieprawidłowa postawa

Nabranie prawidłowej postawy jest jedną z najistotniejszych kwestii, o którą powinna zadbać osoba dopiero rozpoczynająca jazdę na nartach. Początkujący narciarz często niepotrzebnie odchyla się do tyłu, jednocześnie nie potrafiąc zachować odpowiedniego odstępu między nartami i zapomina o ich odpowiednim ich obciążeniu. Wszystkie te uchybienia mogą doprowadzić do utraty kontroli nad nartami, a tym samym upadków i potencjalnych urazów.

Początkujący narciarze, którzy nie nauczyli się utrzymywać prawidłowej postawy w czasie jazdy mają tendencję do:
•    zbyt mocnego wychylania ciała w tył,
•    gubienia prawidłowego odstępu między nartami,
•    usztywniania kolan,
•    nadmiernego manewrowania,
•    spinania górnej części ciała.

Zbyt dużo lub zbyt mało energii

Efektywna oraz efektowna jazda na nartach wymaga spokojnych, a zarazem pewnych ruchów. Osoby początkujące często nadmiernie mocno porusza ramionami, często skręcając przy tym biodra. Z drugiej strony inni są za bardzo spięci, zapominając o poruszaniu tułowiem podczas skręcania. Błędy te mogą skutkować niepotrzebnym napięciem mięśni oraz utratą równowagi.

Zbyt mały odstęp między nartami

Jeżeli narty są zbyt blisko siebie, to ogromnie ogranicza to naszą swobodę poruszania się. Ponadto, można łatwo stracić równowagę w przypadku nieoczekiwanej przeszkody. Jeśli Twoje nogi są zbyt daleko od siebie, nie można dobrze kontrolować jazdy, ryzykując  upadek lub zderzenie z innymi narciarzami.

Zbyt szybka jazda i wybór złych tras

Wielu początkujących narciarzy po początkowych sukcesach szybko zaczyna szukać nowych wrażeń. Zbyt szybka jazda, zwłaszcza w połączeniu z wyborem zbyt trudnej trasy, to jedna z najgorszych sytuacji, do jakiej możesz doprowadzić. Takie zachowanie stwarza zagrożenie nie tylko dla Ciebie, ale również innych osób znajdujących się na stoku.

Samodzielna nauka

Większość narciarzy postanawia uczyć się jazdy na własną rękę. Nie da się ukryć, że każda nauka daje najlepsze efekty, jeśli prowadzona jest pod okiem specjalisty. Jednak dla osób początkujących zaleca się przynajmniej jedną lekcję z instruktorem. Pokaże Ci on, jak utrzymać prawidłową postawę, jak upadać w kontrolowany sposób oraz pomoże w doborze właściwego sprzętu.

 Źródło: szkolazdrowia.pl, niezalezna.pl

 

Natalia Wasilewska
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo