Cichanouska w wizytą w polskim Sejmie

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek spotka się w środę z liderką białoruskiej opozycji Swiatłaną Cichanouską. Białoruska polityk ma wraz z innymi działaczami wziąć także udział w posiedzeniu sejmowej komisji spraw zagranicznych.

fot. European People's Party - EPP Congress Rotterdam - Day 1, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=118645556

Jak poinformowało Centrum Informacyjne Sejmu, spotkanie marszałek Witek z przewodniczącą Zjednoczonego Gabinetu Przejściowego Białorusi Swiatłaną Cichanouską odbędzie się w Sejmie w środę o godz. 10.45 i będzie zamknięte dla dziennikarzy.

Cichanouska będzie także uczestniczyć w posiedzeniu sejmowej komisji spraw zagranicznych.

W poniedziałek Swiatłana Cichanouska wzięła udział w uroczystości z okazji 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego z udziałem prezydentów Polski i Litwy - Andrzeja Dudy i Gitanasa Nausedy na Cytadeli w Warszawie, a we wtorek spotkała się z szefem MSWiA Mariuszem Kamińskim.

Swiatłana Cichanouska w 2020 roku brała udział w wyborach prezydenckich na Białorusi stawiając w nich czoła rządzącemu od 1994 roku Alaksandrowi Łukaszence. Powszechnie uznawanemu za dyktatora przywódcy Białorusi przyznano oficjalnie 80,1 proc. głosów. Cichanouska, według oficjalnych wyników, uzyskała poparcie 10,1 proc. głosujących.

Opozycja uznała te wyniki za sfałszowane, a przez kraj przelała się fala protestów z żądaniem uczciwych wyborów. Były to największe masowe protesty w historii Białorusi. Na wystąpienia społeczeństwa obywatelskiego władze odpowiedziały represjami na wielką skalę. Sama Cichanouska po wyborach była zmuszona przez władze do wyjazdu z kraju

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#Swiatłana Cichanouska

md
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo