Premier czeka na decyzję Niemiec ws. Leopardów. Bloomberg ujawnia, co zrobi Berlin

Premier Mateusz Morawiecki wyraził oczekiwanie, że Niemcy odpowiedzą na wniosek o zgodę na przekazanie Ukrainie Leopardów "tak szybko,jak to możliwe". Zdaniem Bloomberga, taka decyzja w Berlinie może zapaść już w środę.

fot. 7th Army Training Command from Grafenwoehr, Germany - SETC_Poland, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=52486023

Mateusz Morawiecki w rozmowie ze stacją BBC News potwierdził, że Polska oficjalnie zwróciła się do Niemiec o zgodę na przekazanie swoich czołgów Leopard 2 Ukrainie  i obecnie czeka na odpowiedź.

- Zrobimy to, niezależnie od tego, jaka będzie decyzja, ale chcemy to zrobić zgodnie z procedurami, które są wymagane. Będziemy czekać przez następne kilka dni, jeden-dwa tygodnie, na oficjalną odpowiedź

- powiedział polski premier, dodając, że ma nadzieję, iż ta odpowiedź nadejdzie tak szybko, jak to możliwe

Według Bloomberga, który powołuje się na osoby zaznajomione ze sprawą, Niemcy powinny udzielić Polsce zgody na reeksport produkowanych w Niemczech czołgów Leopard na Ukrainę już w środę.

Polska formalnie zwróciła się o zgodę we wtorek, a rząd niemiecki powiedział, że odpowie w trybie pilnym. Niemieckie prawo wymaga zgody na reeksport swojego sprzętu wojskowego, co oznacza, że setki czołgów Leopard w Europie mogą być wysłane na Ukrainę tylko za zgodą Berlina.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#Leopardy

md
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo