Z Panem Bogiem w nowy rok

Minęły już dwa tygodnie od XV Patriotycznej Pielgrzymki Kibiców na Jasną Górę. Pojawili się na niej nie tylko fanatycy piłkarscy, ale również przedstawiciele wielu środowisk patriotycznych z całej Polski. Pielgrzymka przeszła do historii przede wszystkim ze względu na doniosły moment ofiarowania Jasnej Górze pięknego wotum – serca dla „Inki”, w którym została umieszczona ziemia z grobu sanitariuszki 5 Wileńskiej Brygady AK Danuty Siedzikówny.

Przez tyle lat kibice doświadczali wiele serca od ojców paulinów, gospodarzy jasnogórskiego klasztoru, że właśnie sercem chcieliśmy im podziękować. Nasze wotum zostanie umieszczone w zaszczytnym miejscu, na jednym z filarów w kaplicy cudownego obrazu Królowej Polski. Chrzestnymi obrazu poświęconego przez bp. Roberta Chrząszcza, sufragana archidiecezji krakowskiej, były ważne postaci związane z „Inką”: Hanna Pawełek – jej siostra stryjeczna; dr Karol Nawrocki – prezes Instytutu Pamięci Narodowej, który przed laty, jeszcze jako pracownik gdańskiego oddziału instytutu, współorganizował uroczystości pogrzebowe „Inki” i Feliksa Selmanowicza „Zagończyka”; prof. Krzysztof Szwagrzyk – wiceprezes IPN, który odnalazł na cmentarzu garnizonowym doczesne szczątki bohaterów z 5 Wileńskiej Brygady AK; Anna Kołakowska, która reprezentowała wolontariuszy wspierających ekipę prof. Szwagrzyka we wrześniu 2014 r. w pracach na terenie gdańskiej nekropolii. Na uroczystości przybyli również członkowie Stowarzyszenia Brygada Inki z Czarnego z prezesem Mariuszem Biroszem, którzy w 2016 r. włączyli się w propagowanie akcji upamiętnienia Siedzikówny „Serce dla Inki”. Dzięki zaangażowaniu wielu ofiarnych ludzi tych serc jest już odsłoniętych w Polsce siedemnaście i jedno w Butrymańcach na Wileńszczyźnie. Przed nami kolejne uroczystości.

Szczególnie dziękuję gościom jubileuszowej pielgrzymki, prelegentom, historykom, artystom, dziennikarzom. Dzisiaj już niewielu pamięta, jak trzeba było bronić naszej inicjatywy, bo wielu rozprawiało, kto może, a kto nie powinien pielgrzymować do duchowej stolicy Polski. Te czasy szczęśliwie już minęły, ale z okazji jubileuszu naszego pielgrzymowania mogliśmy im wszystkim podziękować osobiście. Czynię to także tym skromnym felietonem, kłaniając się naszym Czytelnikom i Twórcom Strefy Wolnego Słowa! Byliście z nami od początku i zawsze popieraliście patriotyczną młodzież. Bóg zapłać. Razem z Wami wkraczamy w nowy rok z Panem Bogiem. To będzie ważny czas dla Polski!
 

 

 Źródło: Gazeta Polska Codziennie

#Gazeta Polska Codziennie

ks. Jarosław Wąsowicz SDB
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo