Kiedy refundowane szczepienia przeciw HPV u chłopców i dziewcząt? Sprawdź szczegóły

Minister Zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że kwestia refundacji szczepień przeciw HPV u chłopców i dziewcząt to kwestia najbliższych miesięcy. Zgodnie z jego deklaracją, refundowane szczepienia ruszą w pierwszej połowie roku. „Jesteśmy na etapie organizowania postępowania zakupowego” – oświadczył minister Niedzielski.

Zdjęcie autorstwa Nataliya Vaitkevich z Pexels

HPV jest najczęstszym wirusem zakaźnym przenoszonym drogą płciową. Infekcje nim są często bezobjawowe i chociaż w większości przypadków ustępują samoistnie, to jednak czasami stają się przewlekłe i mogą powodować nowotwory. 

Od lat istnieje możliwość szczepienia przeciwko HPV (ang. human papillomavirus) wirusowi brodawczaka ludzkiego. Na rynku dostępne są trzy szczepionki przeciw HPV: szczepionka 2-walentana, 4-walentna i 9-walentna. Wszystkie chronią przed najbardziej onkogennymi typami wirusa, czyli 16 i 18, a także przed zmianami przednowotworowymi i nowotworami narządów płciowych (szyjki macicy, sromu, pochwy) i odbytu. Zalecane są dziewczętom i młodym kobietom, a także chłopcom i młodym mężczyznom.

Szczepienia przeciw HPV nie będą wpisane do Programu Szczepień Obowiązkowych, natomiast będą zalecane i w pełni refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. W tej chwili jesteśmy na etapie organizowania postępowania zakupowego. Wnikliwie analizujemy wraz z ekspertami, na które szczepionki powinniśmy się zdecydować. Postępowanie zakupowe najprawdopodobniej ogłosimy w lutym. Mamy nadzieję, że będzie szybkie. Jeszcze w pierwszej połowie roku chcemy rozpocząć szczepienia
- powiedział minister.

Resort zdrowia zapowiadał wcześniej, że szczepienia będą oferowane chłopcom i dziewczynkom w wieku 12 i 13 lat.

 Źródło: Niezalezna.pl, PAP

 

#wirus HPV #szczepienia przeciw HPV #refundacja szczepień

MaŁu
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo