Jeszcze większa kontrola armii Łukaszenki. Rosja chce utworzyć na Białorusi nowe centra wojskowe

Rosyjski rząd zatwierdził i przedłożył prezydentowi FR Władimirowi Putinowi do podpisu propozycję umowy z Białorusią, która przewiduje tworzenie i funkcjonowanie ośrodków wojskowych w celu wspólnego szkolenia żołnierzy obu krajów – podają niezależne białoruskie media, powołując się na dokument, który pojawił się na oficjalnej stronie legislacyjnej Kremla.

By Mil.ru, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=79566683

Na oficjalnej stronie rosyjskiego rządu pojawił się dekret o "przedłożeniu prezydentowi Federacji Rosyjskiej propozycji podpisania umowy między Federacją Rosyjską a Republiką Białorusi o utworzeniu i funkcjonowaniu ośrodków szkolenia bojowego [...] dla personelu wojskowego [obu krajów]". 

 

Zgodnie z zapisami, zarówno w Rosji jak i na Białorusi mają powstać ośrodki szkolenia bojowego, w oparciu o istniejącą infrastrukturę wojskową obu krajów. Jak zaznaczono, ośrodki mają m.in. zwiększać poziom umiejętności bojowych personelu wojskowego Rosji i Białorusi.

Określono również główne zadania nowych ośrodków. To nie tylko wspólne szkolenia, ale także wspólna służba w czasie alertu bojowego, tworzenie kontyngentów wojskowych czy wymiana doświadczeń z zakresu używanego sprzętu i uzbrojenia.

Propozycja zakłada, że państwo przyjmujące bezpłatnie zapewni centrum szkoleniowo-bojowemu media i paliwo, wyżywienie oraz opiekę medyczną.

Niezależne białoruskie media przypominają, że choć oficjalnie nie podpisano jeszcze żadnego porozumienia,  podobne ośrodki już dawno zaczęły działać, zarówno w Rosji jak i na Białorusi. Przykładowo: w sierpniu 2021 r. do Grodna przybyły jednostki rakietowe sił przeciwlotniczych Federacji Rosyjskiej, tworząc tam właśnie ośrodek szkolenia bojowego.

 

 Źródło: niezalezna.pl

 

#Białoruś #Rosja #wojsko #ośrodki szkoleniowe #Kreml #Mińsk

Konrad Wysocki
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo