Paprotka – jak prawidłowo zająć się uprawą?

Paprocie to jedne z najbardziej lubianych roślin domowych. Obecnie w sprzedaży dostępnych jest wiele ciekawych odmian w pięknych odcieniach, z ciekawymi w pokroju liśćmi. W dodatku to kwiaty, które są bezpieczne dla naszych czworonogich przyjaciół. Jednak nie są to najłatwiejsze w uprawie rośliny, ale warto nauczyć się ich obsługi. Jak dbać o domowe paprocie? Co warto wiedzieć o uprawie paproci?

zdjęcie ilustracyjne/pexels.com/J. Kelly Brito

Pielęgnacja domowej paproci

 • Paproć wymaga stanowiska z rozproszonym światłem lub półcienistego;
 • Temperatura w pomieszczeniu, w którym znajduje się paproć, powinna oscylować w okolicy 20°C;
 • Podłoże powinno być stale wilgotne, ale nie mokre;
 • Wilgotność powietrza w pomieszczeniu powyżej 50%;
 • Od marca do lipca paproć powinna być nawożona co tydzień, od lipca do października raz na 2-3 tygodnie, a od października do lutego w ogóle nie należy jej nawozić.

Najpopularniejsze gatunki paprotek domowych 

 • Paprotka zwyczajna 
 • Ciemnotka okrągłolistna
 • Niekropień
 • Nefrolepis wyniosły 
 • Płaskla łosioroga
 • Zanokcica gniazdowa 

Pielęgnacja paproci doniczkowych

Większość paproci to rośliny pochodzące z dolnych partii lasów, dlatego ich wymagania z reguły są zbliżone. W naturze paprocie zasiedlają półcieniste dno lasu, rosną w wilgotnym, próchniczym podłożu, dlatego podobnych warunków oczekują również w uprawie domowej.

W mieszkaniach paprocie dobrze rosną w miejscach widnych, ale osłoniętych przed bezpośrednim słońcem. Źle natomiast czują się na południowym oknie, gdyż ich delikatne liście są bardzo wrażliwe na poparzenia.

Pielęgnacja paproci doniczkowych - podłoże

Paprocie wymagają też przepuszczalnego, żyznego podłoża o lekko kwaśnym odczynie pH, dlatego najlepsza jest dla nich ziemia kompostowa z dużym udziałem torfu i próchnicy. Bez względu na to, czy roślina będzie ogrodowa, czy domowa, gleba dla niej powinna być żyzna, lekko kwaśna i przepuszczalna. Popularnym wyborem jest mieszanka z torfem, piaskiem i próchnicą. Taką kompozycję możesz przygotować samodzielnie lub kupić gotową ziemię do paproci.

Pielęgnacja paproci doniczkowych - podlewanie

Paprocie należy systematycznie podlewać, gdyż są bardzo wrażliwe na przesuszenie podłoża. Częstotliwość podlewania zależy przede wszystkim od pory roku. Latem należy powtarzać tę czynność nawet 2-3 razy w tygodniu. Gdy zaś za oknem panują niskie temperatury, większość paprotek doniczkowych będzie wymagała dawki wody raz na tydzień. Ziemia powinna pozostawać wilgotna, jednak nie mokra. Z tego względu stosuje się doniczki z odpływami, które redukują nadmiar wody. Nie lubią jednak, gdy ziemia w doniczce jest zupełnie mokra, dlatego konieczna jest warstwa drenażu na dnie (np. z keramzytu).

Pielęgnacja paproci doniczkowych - wilgotność i temperatura powietrza

W mieszkaniach najtrudniej zapewnić paprociom odpowiednią wilgotność powietrza i właściwą temperaturę. Paprocie najlepiej rosną w temperaturze pokojowej (19–22 st.C) oraz w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności powietrza. Z tego powodu szczególnie ciężkim okresem jest dla nich zima, gdyż w ogrzewanych mieszkaniach jest wtedy bardzo ciepło i sucho. 

Gdy wilgotność powietrza jest zbyt niska, a temperatura za wysoka paprocie często chorują lub usychają – dlatego zimą należy zadbać o nie szczególnie troskliwie. Jeśli nie ma możliwości przeniesienia roślin do niezbyt ciepłej, ale widnej łazienki, powinno się umieścić je jak najdalej od kaloryfera, a doniczkę ustawić na podstawce wypełnionej wodą i kulkami keramzytu. Dobrym pomysłem jest również ustawienie paproci w pobliżu odkrytego akwarium lub nawilżacza powietrza.

Paprotka usycha — co wtedy?

Paprotka domowa może usychać z kilku powodów. Najczęstszym jest nieodpowiednie miejsce bytowania. Rośliny narażone na zbyt wiele promieni słonecznych często ulegają poparzeniu, a ich liście zaczynają się kruszyć. W takiej sytuacji należy jak najszybciej przestawić paproć doniczkową na lekko zacienione stanowisko.

Powodem usychania może być również zbyt rzadkie podlewanie. Roślina wymaga regularnego nawadniania, a jej ziemia zawsze powinna być lekko wilgotna. Gdy staje się sucha, należy zapewnić jej dodatkową dawkę wody.

 

 Źródło: muratordom.pl, niezalezna.pl

 

Natalia Wasilewska
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo