IMGW ostrzega! Możliwe przekroczenie stanów alarmowych rzek

Zlewnia Sanu, Wieprza, Narwi, Biebrzy, Bugu utrzymuje się w strefie wody wysokiej. W większości powiatów województwa podlaskiego obowiązują ostrzeżenia przed przekroczeniem stanów ostrzegawczych i alarmowych, Wysoka woda grozi też Mazowszu i Lubelszczyźnie. Według IMGW taka sytuacja będzie się utrzymywać przez najbliższe tygodnie.

n/z wodowskaz Fot. Filip Blazejowski/Gazeta Polska

"Wierzchnia warstwa gleby jest mocno wypełniona wilgocią i nie jest w stanie przyjmować tak znacznych opadów"

- alarmują synoptycy z Biuro Prognoz Hydrologicznych IMGW.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformował, że zlewnia Sanu, Wieprza, Narwi, Biebrzy, Bugu utrzymuje się w strefie wody wysokiej.

"I w najbliższych tygodniach będzie się utrzymywała w strefie wody wysokiej"

- prognozuje IMGW.

Wydano już ostrzeżenia II stopnia dla powiatów leżących na terenie zlewni Biebrzy i Narwi przed wezbraniami z przekroczeniem stanów ostrzegawczych, a może nawet alarmowych. W związku ze spływem wód opadowych prognozowane są dalsze wzrosty poziomu wody w strefie stanów wysokich, w województwach podlaskim, lubelskim i mazowieckim.

Na Bugu w Dorohusku poziom wody wynosi 363 cm; do przekroczenia stanu alarmowego brakuje 67 cm, z kolei w miejscowości Krzyczew poziom Bugu sięga 396 cm; brakuje 84 cm do stanu alarmowego. Natomiast na Krznie w Malowej Górze stan alarmowy zostanie przekroczony o 2 cm.

 Źródło: pap Niezalezna.pl

 

#pogoda #woda #IMGW

as
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo