Badanie stóp dzieci i młodzieży. Pilotażowy program Ministerstwa Zdrowia

Dzieci w wieku od 5 do 16 lat zostaną objęte pilotażowym programem badania stóp. Ma on pomóc w sprawdzeniu skuteczności wykrywania wad kończyn dolnych u dzieci.

Zdjęcie autorstwa Ksenia Chernaya z Pexels

Zgodnie z danymi Ministerstwa Zdrowia wady postawy ma ok. 50-90 proc. dzieci. Projektodawcy wskazują, że wczesne zdiagnozowanie wad postawy u dzieci sprzyja skutecznej terapii. Za okres graniczny uznano 16. rok życia, który ze względu na zakończone kostnienie, powszechnie uznawany jest za zakończony okres wzrastania.

W uzasadnieniu rozporządzenia zwrócono uwagę, że w związku z rozpoczęciem edukacji zmienia się tryb życia siedmioletnich dzieci – zaczynają one długo przebywać w pozycji siedzącej, często w nieergonomicznej, noszą dodatkowe ciężary. 

Etap ten określany jest jako pierwszy krytyczny okres posturogenezy (rozwój postawy ciała), mający zasadniczy wpływ na dalszy rozwój dziecka. Drugi krytyczny okres pokrywa się z okresami pokwitania (u dziewcząt 11–13 lat, u chłopców 13–15 lat), kiedy to postawę cechuje zwiększona wiotkość. W tym okresie występują zmiany w produkcji hormonów, układ mięśniowy rozwija się wolniej, występują zmiany w kostnieniu. Celem objęcia programem dzieci już od piątego roku życia jest aspekt profilaktyczny.
- napisano w uzasadnieniu.

Objęcie pacjentów programem pilotażowym nie będzie wymagało skierowania. W okresie 24 miesięcy przewidzianych na realizację programu zakłada się objęcie nim przez każdego z realizatorów nie mniej niż 500 i nie więcej niż 1500 pacjentów. 

 Źródło: Niezalezna.pl, PAP

 

MaŁu
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo