Ogromne oczekiwania partnerów Niemiec w Davos. Scholz rozczarował wszystkich

Wielu partnerów Niemiec liczyło, że kanclerz Olaf Scholz wykorzysta scenę w Davos, by ogłosić zwrot w polityce wobec Ukrainy i dostawę czołgów Leopard 2. Jednak te oczekiwania zostały zawiedzione. Gdy chodzi o własne interesy, Niemcy działają szybko, jeśli chodzi o pomoc Ukrainie, rząd nadal działa w ślimaczym tempie - ocenił w środę portal dziennika "Welt".

Aleksiej Witwicki/Gazeta Polska

Scholz w swoim środowym wystąpieniu w Davos "nadal nie chciał obiecać Ukraińcom niezbędnego instrumentu do wyparcia Rosjan z Ukrainy, mimo znacznych nacisków ze strony zachodnich partnerów" - zauważa w komentarzu "Welt".

"Zamiast tego chwalił politykę energetyczną Niemiec, które m.in. szybko uniezależniły się od Rosji dzięki szybkiej budowie terminali LNG. Jest to dowód na to, że 'Niemcy potrafią być elastyczni, potrafią być niebiurokratyczni i potrafią być szybcy'".

"Jest to rzeczywiście godne pochwały. Stoi to jednak w wyraźnej sprzeczności z taktyką opóźniania, którą Niemcy stosowały przez ostatnie 10 miesięcy w zakresie dostaw broni na Ukrainę i która najwyraźniej jest kontynuowana"

- konstatuje dziennik.

"Niemcy wydają się być w kryzysie krajem dwóch prędkości: gdy chodzi o wąskie interesy narodowe, potrafimy działać błyskawicznie".

Ale jeśli chodzi o "obronę europejskiego porządku pokojowego, obronę wolności w Europie i ochronę ukraińskiego życia, rząd nadal działa w ślimaczym tempie".

W swoim przemówieniu kanclerz przekonywał jednak, że Niemcy wsparły do tej pory walczącą Ukrainę kwotą ponad 12 mld euro i będą kontynuować pomoc, w tym militarną, uczestnicząc również w odbudowie zaatakowanego przez Rosję kraju.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl,

 

#Davos #Olaf Scholz #Światowe Forum Ekonomiczne #Niemcy #Ukraina

bm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo