Miliarderzy na Forum Davos: Opodatkujcie nas!

Obecny system podatkowy jest niesprawiedliwy, korzystają na nim najbogatsi, co pogłębia nierówności i podważa zaufanie społeczne; trzeba podwyższyć podatki dla najbogatszych - napisało ponad 200 miliarderów i milionerów z 13 państw w liście otwartym skierowanym do uczestników Światowego Forum Ekonomicznego w szwajcarskim Davos.

Ministério da Indústria, Comércio Exterior e Serviços from Brasília, Brasil, CC BY-SA 2.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0>, via Wikimedia Commons

- Zaufanie - w polityce, społeczeństwie, między ludźmi - nie jest budowane w pokoikach dostępnych tylko dla bardzo bogatych i wpływowych. (...) Zaufanie buduje się poprzez odpowiedzialność, przez sprawnie działające, uczciwe i otwarte demokracje, które zapewniają dobre usługi społeczne i wspierają wszystkich swoich obywateli

- czytamy w liście.

Podstawą demokracji jest sprawiedliwy system podatkowy, a jako milionerzy wiemy, że obecne rozwiązania nie są sprawiedliwe - podkreślono w tekście. W ciągu ostatnich dwóch lat, gdy świat przechodził przez ogromne cierpienia, nasze majątki się powiększały, ale niewielu z nas, jeżeli w ogóle, może powiedzieć, że płaciło podatki, które można uznać za sprawiedliwe - zaznaczają milionerzy.

Przywrócenie zaufania w społeczeństwie wymaga sprawiedliwego opodatkowania najbogatszych. "Opodatkujcie nas, bogatych, i zróbcie to teraz" - apelują do uczestników forum w Davos sygnatariusze listu.

Autorzy odezwy krytykują również samo spotkanie, opisując je jako niezliczone godziny debat o ulepszeniu świata, które nie przekładają się na realne działania.

- Dopóki uczestnicy nie wezmą pod uwagę tego prostego, efektywnego, narzucającego się wręcz rozwiązania - opodatkowania bogatych, światowa opinia publiczna będzie nadal postrzegała ich deklaracje o zaangażowaniu w naprawianie globalnych problemów jako niewiele więcej niż przedstawienie

- podkreślono.

Historia pokazuje, jak kończą społeczeństwa dzielone przez ekstremalne nierówności, czas zmierzyć się z tym problemem; pokażcie ludziom świata, że zasługujecie na ich zaufanie - konkludują autorzy listu.

Podczas pandemii, w latach 2020-22 majątek 1 proc. najbogatszych ludzi świata rósł szybciej niż w poprzednich 10 latach - wynika z ogłoszonego w poniedziałek raportu organizacji Oxfam. W tym czasie na świecie wygenerowano 42 biliony nowego majątku, z którego 26 bilionów przypadło na 1 proc. najbogatszych mieszkańców świata.

Objęcie majątków miliarderów i milionerów 5-proc. globalnym podatkiem pozwoliłoby zebrać 1,7 biliona dolarów rocznie i pomóc w wyciągnięciu z biedy 2 mld ludzi - zaznacza Oxfam. 

 Źródło: pap Niezalezna.pl

 

#Davos #Szwajcaria #milarderzy

as
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo