"Działamy, by ocalić całą Europę". Premier Morawiecki w Davos o wyzwaniach dla świata

- Działając na rzecz pokoju, działamy nie tylko po to, by ocalić suwerenność, niepodległość Ukrainy. Działamy po to, by ocalić całą Europę. Aby Europa nie musiała się czuć, jak gdyby oblężona twierdza i zastanawiać się, kto może być następną ofiarą kolonializmu i imperializmu rosyjskiego - powiedział podczas konferencji w Domu Polskim w Davos premier Mateusz Morawiecki.

twitter.com/@PremierRP

"Forum ekonomiczne w Davos to niczym starożytna agora, centrum dyskusji, centrum myśli, centrum różnych sporów, z których, mam nadzieję, wyłoni się lepszy świat. Wyłonią się koncepcje, które pozwolą zaadresować trzy wielkie wyzwania współczesności"

- rozpoczął szef rządu. 

Jako pierwsze wyzwanie Morawiecki wskazał wojnę na Ukrainie "i wszystko co się z nią wiąże".

"To wielki kryzys migracyjny, kryzys żywnościowy oraz kryzys bezpieczeństwa. Działając na rzecz pokoju działamy nie tylko  po to, by ocalić suwerenność, niepodległość Ukrainy. Działamy po to, by ocalić całą Europę. Aby Europa nie musiała się czuć, jak gdyby oblężona twierdza i zastanawiać się, kto może być następną ofiarą kolonializmu i imperializmu rosyjskiego. To ogromne wyzwanie, z którym się dzisiaj cały świat mierzy. Polska w tym wyzwaniu odgrywa rolę zasadniczą, ponieważ jesteśmy w stałym kontakcie z naszymi ukraińskimi przyjaciółmi. Wiemy dobrze, że te ich barykady, ich walka, to jest także nasza walka na rzecz bezpieczeństwa Polski i Europy"

- podkreślił Morawiecki. 

"Mamy do czynienia ze zmianą dotychczasowych polityk, czasami o 180 stopni. Wiemy, że nasi partnerzy z UE chcieli polegać na Rosji jako dostawcy gazu, tanich surowców. Ten model gospodarczy zakończył się 24 lutego 2022 roku. Dziś jesteśmy w fazie dramatycznych turbulencji, gdzie radzimy sobie jako Unia Europejska zdumiewająco dobrze w odbudowie modelu gospodarczego opartego o inne źródła energii, w szczególności odnawialne. To jest przyszłość. My także w Polsce stawiamy na atom. To jest ten miks, na który patrzymy jako najbardziej obiecujący na przyszłość"

- oznajmił. 

"Tutaj w Davos w ostatnich latach pojawiał się temat bardziej zrównoważonego rozwoju świata, Europy. Ten trzeci temat to rozwój sprawiedliwy, bardziej solidarny. Takie przebudowanie systemów finansowych, fiskalnych, by można było w sposób sprawiedliwy zaoferować rozwój w wielu miejscach świata. To dotyczy zarówno Polski, która do niedawna rozwijała się mocno nierównomiernie. Dotyczy to także rozwoju pomiędzy poszczególnymi państwami Europy i świata. To wielkie wyzwanie"

- ocenił premier.

Szef rządu podziękował także przedsiębiorcom, "którzy budują Polski Dom w Davos".

"Budują w sensie jego marki, gościnności, myśli, ekspertyz, analiz, które mają miejsce. Polska słynie z gościnności. Pokazujemy to po naszym przyjęciu uchodźców. Niech ten Polski Dom będzie otwartym domem dla wszystkich polityków, ekspertów, przedsiębiorców i ludzi dobrej woli z całego świata. Polska jest dziś międzynarodowym think-tankiem. Jesteśmy zasobem intelektualnym, z którego korzystają różni możni decydenci z całego świata. Chcemy służyć naszą radą, gościnnością i być częścią transatlantyckiego wolnego świata, który przywróci stabilność, sprawiedliwość w tej części świata. Przywróci pokój, bezpieczeństwo i rozwój"

- zakończył Morawiecki. 


Tegoroczne Światowe Forum Ekonomiczne w Davos przebiega pod hasłem "Współpraca w podzielonym świecie", a poza premierem Morawieckim Polskę reprezentuje również prezydent Andrzej Duda oraz wicepremier, szef MAP Jacek Sasin

 Źródło: niezalezna.pl

 

#Davos #Światowe Forum Ekonomiczne

Mateusz Mol
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo