Sejm nie przyjął wniosku o odrzucenie noweli ustawy o SN. Komisja ma czas do jutra

Sejm głosami 414 posłów nie zgodził się na odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Teraz trafi on do komisji sprawiedliwości i praw człowieka, która do jutra ma czas na złożenie sprawozdania.

Twitter.com/Sejm RP @KancelariaSejmu

Za odrzuceniem projektu w pierwszym czytaniu zagłosowało 33 posłów, w tym wszyscy posłowie klubu Konfederacji (wnioskodawcy) i 22 posłów klubu Prawa i Sprawiedliwości, przede wszystkim związani z Solidarną Polską. Od głosu wstrzymał się jeden poseł - Jan Duda (klub PiS).

Teraz projekt trafi pod obrady sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka. Marszałek Sejmu Elżbieta Witek termin przedstawienia sprawozdania przez przedstawiciela komisji wyznaczyła na 12 stycznia. 

Zgodnie z harmonogramem zamieszczonym na stronach Sejmu, sprawozdanie komisji ma zostać przedstawione na posiedzeniu plenarnym 12 stycznia, w czwartek, ok. godziny 17.00. Prace komisji nad projektem ustawy mają rozpocząć się dziś o godzinie 20.00.

Założenia projektu noweli ustawy o SN były negocjowane podczas rozmów ministra ds. UE Szymona Szynkowskiego vel Sęka w Brukseli. Sejm miał zająć się projektem w grudniu ubiegłego roku, ale został on zdjęty z porządku obrad. Wcześniej prezydent Andrzej Duda oświadczył, że nie współuczestniczył w przygotowaniu projektu ani nie konsultowano go z nim. Zaapelował o spokojne i konstruktywne prace parlamentarne nad projektem i zaznaczył, że nie zgodzi się na rozwiązania godzące w system konstytucyjny oraz nie pozwoli, aby do polskiego systemu prawnego został wprowadzony jakikolwiek akt prawny, który będzie podważał nominacje sędziowskie albo pozwalał komukolwiek je weryfikować. 

 Źródło: niezalezna.pl,

 

#nowelizacja ustawy o sn

md
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo