Patrioty trafią do Polski i na Ukrainę. Wiceminister Wąsik jednym wpisem zamknął usta „totalnym”: Tak to się robi

W czwartek rządy w Waszyngtonie i Berlinie ogłosiły we wspólnym oświadczeniu, że USA przekażą Ukrainie wozy bojowe Bradley, a Niemcy - Marder. Decyzja została przypieczętowana podczas rozmowy telefonicznej prezydenta Joe Bidena z kanclerzem Scholzem. We wspólnym komunikacie dodano, że Berlin dostarczy również Ukrainie kolejną baterię systemu obrony powietrznej. Wbrew narracji lansowanej przez polityków opozycji system Patriot trafi także do Polski. "Tak to się robi totalna opozycjo. Tu możecie składać gratulacje: @mblaszczak" - napisał na Twitterze wiceminister Maciej Wąsik.

www.gov.pl/web/national-defence

21 listopada wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak oświadczył na Twitterze, że z satysfakcją przyjął propozycję niemieckiej minister obrony. Zapowiedział, że zaproponuje, by system stacjonował przy granicy z Ukrainą. Dwa dni później poinformował, że zwrócił się do strony niemieckiej, aby proponowane Polsce baterie zostały przekazane Ukrainie. Następnego dnia niemiecka minister obrony stwierdziła, że proponowane Polsce Patrioty są częścią zintegrowanej obrony powietrznej NATO, co oznacza, że mają zostać rozmieszczone na terytorium Sojuszu. Na początku grudnia Błaszczak przekazał, że strona niemiecka zgodziła się, aby zestawy Patriot Bundeswehry zostały wpięte w polski system dowodzenia.

W czwartek, po rozmowie telefonicznej prezydenta USA Joe Bidena i kanclerza Niemiec Olafa Scholza, rządy Stanów Zjednoczonych i RFN ogłosiły, że USA przekażą Ukrainie bojowe wozy piechoty Bradley, a Niemcy bojowe wozy piechoty Marder i baterię systemu obrony powietrznej Patriot. We wspólnym oświadczeniu nie podano liczby pojazdów; według mediów chodzi o 50 Bradleyów i do 40 Marderów.

To, co według opozycji było niemożliwe, stało się realne.
- skomentował w czwartek wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak zapowiedź przekazania przez Niemcy baterii systemu Patriot Ukrainie.

Kilka słów do polityków totalnej opozycji skierował wiceszef MSWiA Maciej Wąsik, odnosząc się do działań polityków tej opcji torpedujących starania strony polskiej o wsparcie Ukrainy oraz zwiększenie bezpieczeństwa we wschodniej flance NATO.

„Rzecznik niemieckiego rzadu: Niemieckie baterie Patriot trafią zarówno do Polski, jak i na Ukrainę Liczba baterii, które trafia do Polski, nie zostanie zredukowana w związku z dostawa do Kijowa. Tak to się robi totalna opozycjo. Tu możecie składać gratulacje: @mblaszczak
- napisał wiceminister Wąsik.


 

 Źródło: Niezalezna.pl, PAP, Twitter, MON

 

#Patriot #obrona przeciwlotnicza #obrona przeciwrakietowa #systemy Patriot #Ukraina

Piotr Łukawski
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo