„Partnerzy i podmioty, a nie przedmioty i pionki”. Sobolewski stanowczo o zasadzie weta w Unii Europejskiej

Sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski podkreślił, że póki rządzi Prawo i Sprawiedliwość, póki rządzi Zjednoczona Prawica nie będzie zgody na odejście od zasady weta w Unii Europejskiej.

Aleksiej Witwicki/Gazeta Polska

Minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock oświadczyła w środę, że w Unii Europejskiej nie możemy sobie dalej pozwalać na blokowanie decyzji przez pojedyncze państwa członkowskie.

"Głosowanie większością kwalifikowaną może prowadzić do bardziej sprawiedliwych dla nas wszystkich rezultatów" - powiedziała. "Musimy być zdolni do szybkiego i skutecznego działania"

- dodała.

Sobolewski pytany w Programie Pierwszym Polskiego Radia, czy polski rząd zgodzi się na odejście od prawa weta podkreślił, że "póki rządzi PiS, póki rządzi ZP takiej zgody nie będzie na odejście od zasady weta w UE".

Jak dodał, ta zasada, to był jeden z kamieni, który legł u podstaw Unii Europejskiej i gwarantował wszystkim państwom, w tym mniejszym, to, że "są partnerami i podmiotami, a nie przedmiotami, pionkami w UE".

"Mając takie uprawnienie, każde państwo miało, można powiedzieć, złotą kartę. PiS, rząd Zjednoczonej Prawicy nie zgodzą się na to, aby zostało to zniesione"

- powiedział Sobolewski.

Rzecznik rządu, Piotr Müller, proszony o komentarz, podkreślił, że "polski rząd nie zgodzi się na żadne zmiany dotyczące prawa unijnego, które by zmniejszały kompetencje państw członkowskich w zakresie weta".

- Uważamy, że aktualne rozwiązania traktatowe są wystarczające w tym zakresie, a wszelkie koncepcje, które są związane z tworzeniem państwa federalnego z Unii Europejskiej, należy odrzucić, ponieważ tego typu działania w praktyce doprowadziłyby w przyszłości do dezintegracji UE - powiedział Müller.

- Każda osoba, każde państwo, które w tej chwili proponuje dalej idącą przymusową integrację europejską de facto działa przeciwko integracji Europy

 - dodał rzecznik rządu

 Źródło: niezalezna.pl, pap

 

#polityka #Prawo i Sprawiedliwość #UE

mg
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo