Pogrzeb Benedykta XVI - 5 stycznia w Rzymie. Od poniedziałku jego ciało będzie wystawione w Bazylice Świętego Piotra

Papież senior Benedykt XVI otrzymał ostatnie namaszczenie w środę, po mszy popołudniowej w klasztorze Mater Ecclesiare. 5 stycznia na Placu Świętego Piotra odbędzie się ceremonia pogrzebowa, której przewodniczyć będzie papież Franciszek. Od poniedziałku ciało papieża seniora zostanie wystawione w bazylice św. Piotra w celu ostatniego spotkania - powiedział dzisiaj podczas briefingu prasowej Matteo Bruni, szef Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej.

fot. © H. Elvir Tabakovic, Can. Reg. / Propstei St. Michael, Paring, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=101992091

Papież Benedykt XVI zmarł w sobote o godzinie 9:34 czasu miejscowego w swojej rezydencji w klasztorze Mater Ecclesiae w Ogrodach Watykańskich. O śmierć papieża-seniora poinformowało biuro prasowe Stolicy Apostolskiej.

"Z żalem informujemy, że papież emeryt Benedykt XVI odszedł dzisiaj o 9:34 w klasztorze Mater Ecclesiae w Watykanie. Dalsze informacje będą przekazane tak szybko, jak to będzie możliwe. W poniedziałkowy poranek, 2 stycznia 2023, ciało papieża emeryta zostanie przeniesione do Bazyliki św. Piotra, by wierni mogli go pożegnać"

- informuje Stolica Apostolska.

W środę papież Franciszek wezwał do modlitw za "bardzo chorego" papieża seniora Benedykta XVI, a następnie udał się z wizytą do mieszkającego w budynkach klasztornych Mater Ecclesiae w Ogrodach Watykańskich duchownego. Do modlitwy za papieża seniora dołączyli się katolicy na całym świecie.

Benedykt XVI 28 lutego 2013 r. ustąpił z godności papieża jako pierwszy biskup Rzymu od 1415 r. 13 marca 2013 r. konklawe na jego następcę wybrała argentyńskiego kardynała Jorge Bergoglio, który przyjął imię Franciszek. Od czasu rezygnacji, papież senior rzadko pojawiał się publicznie. W 2016 r. osobisty sekretarz Benedykta XVI, abp Georg Gaenswein powiedział, że papież senior jest "jak świeca, która powoli i spokojnie gaśnie".

 Źródło: niezalezna.pl

 

#Benedykt XVI #Benedykt XVI nie żyje

md
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo