1 stycznia Szwecja przejmuje prezydencję w UE

1 stycznia 2023 r. Szwecja przejmie rotacyjną prezydencję w Radzie Unii Europejskiej z rąk Czech. Przez pół roku będzie przewodzić pracom Rady, starając się budować porozumienie między 27 państwami członkowskimi.

zdj. ilust.
pixabay.com

Podobnie jak inne państwa, również Szwecja wybrała motto składające się z trzech kluczowych koncepcji wskazujących jej priorytety podczas prezydencji w UE: „Bezpieczniej, bardziej ekologicznie, swobodniej”.

Bezpieczeństwo, konkurencyjność, dobrobyt, w tym transformacja ekologiczna i energetyczna oraz wartości demokratyczne i praworządność to cztery priorytety szwedzkiej prezydencji - informuje agencja Belga.

„Szwecja przejmuje prezydencję w Radzie Unii Europejskiej w czasie najpoważniejszego kryzysu bezpieczeństwa od czasów drugiej wojny światowej”

– przekazał premier Ulf Kristersson w komunikacie opublikowanym na stronie szwedzkiej prezydencji w UE. „Wyzwania stojące przed UE mogą być większe niż kiedykolwiek wcześniej. To wymaga determinacji” - dodał.

Jak zaznaczył, budowanie bezpieczeństwa obywateli UE, wzmacnianie wsparcia dla Ukrainy i sprostanie transformacji klimatycznej to obecnie kluczowe zadania Wspólnoty.

„Podczas szwedzkiej prezydencji będziemy również traktowali priorytetowo dalsze silne przywództwo Europy w przechodzeniu na gospodarkę wolną od paliw kopalnych oraz jasny program pobudzania konkurencyjności. Szwedzka prezydencja będzie z determinacją działać na rzecz bardziej ekologicznej, bezpieczniejszej i bardziej wolnej Europy, zwiększonej konkurencyjności Europy i silnego europejskiego głosu w świecie. Teraz i w przyszłości”

- przekazał premier Kristersson.

Szwedzka minister ds. unijnych Jessika Roswall poinformowała z kolei, że w interesie Szwecji leży utrzymanie jedności w UE i postęp w kwestiach wymagających wspólnych rozwiązań.

Pierwsze spotkanie podczas szwedzkiej prezydencji UE odbędzie się w Kirunie, najbardziej wysuniętym na północ mieście Szwecji, w dniach 12 – 13 stycznia. Kristersson zaprosił tam Komisję Europejską na rozmowy z rządem na temat priorytetów prezydencji oraz bieżących spraw unijnej agendy.

„Zdecydowaliśmy się na zorganizowanie tego spotkania w Kirunie, aby zaprezentować wyjątkowy obszar Szwecji – wyjątkowy region UE, w którym obecnie trwa prowadzona na historyczną skalę transformacja ekologiczna dawnych terenów przemysłowych” – podkreślił szwedzki premier.

 Źródło: niezalezna.pl, pap

 

#UE #świat

mg
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo