Spotkanie prezydentów Dudy i Zełenskiego w Polsce. "Omówiliśmy strategiczne plany na przyszłość"

W drodze z USA spotkałem się z przyjacielem Ukrainy prezydentem Andrzejem Dudą - przekazał prezydent Ukrainy Wołodymir Zełenski. Na facebookowym koncie polityka pokazano skrót ze spotkania.

fot. Jakub Szymczuk

Polityk podziękował za mocne wsparcie, jakiego Polska konsekwentnie udziela Ukrainie od wznowienia konfliktu.

"Podsumowaliśmy rok, który przyniósł historyczne wyzwania z powodu pełnoskalowej wojny. Omówiliśmy strategiczne plany na przyszłość, stosunki dwustronne i współpracę na poziomie międzynarodowym w 2023 roku"

- przekazał ponadto Zełenski w mediach społecznościowych.

Zdjęcia ze spotkania pokazała też Kancelaria Prezydenta.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski pierwszy raz od wybuchu wojny opuścił terytorium swojego kraju i w nocy ze środy na czwartek czasu polskiego wygłosił orędzie przed połączonymi izbami kongresu USA. Zełenski spotkał się też z prezydentem USA Joe Bidenem, który m.in. zadeklarował dalsze wsparcie militarne dla Ukrainy oraz to, że "Stany Zjednoczone pozostaną przy Ukrainie tak długo, jak istnieje Ukraina".

Sama podróż Zełenskiego do Waszyngtonu była przygotowywana od miesięcy, jednak publicznie poinformowano o niej na kilka godzin przed faktycznym rozpoczęciem – podała dziś agencja Associated Press. Ukraiński prezydent najpierw przekroczył granicę Polski w nocy z wtorku na środę, przybywając pociągiem do Przemyśla. W towarzystwie ambasador USA na Ukrainie Bridget Brink, Zełenski został przewieziony samochodem ambasady na lotnisko w Rzeszowie, gdzie wsiadł na pokład samolotu, który wylądował w bazie Andrews koło Waszyngtonu w środę tuż po południu.

 Źródło: niezalezna.pl, Facebook

 

am
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo