Spotkanie prezydentów USA i Ukrainy w Białym Domu. Zełenski z wyjątkowym prezentem dla Bidena

"Ameryka wspiera dzielny naród ukraiński. Jest pan wspaniałym liderem" - mówił prezydent USA Joe Biden do prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego podczas spotkania w Białym Domu. Amerykański przywódca otrzymał od Zełenskiego wyjątkowy prezent.

Wołodymyr Zełenski i Joe Biden
fot. TVP Info

Prezydent Wołodymyr Zełenski dotarł do Białego Domu i rozpoczął w ten sposób swoją pierwszą wizytę zagraniczną od 24 lutego 2022 roku, czyli dnia rozpoczęcia przez Rosję pełnowymiarowej inwazji na Ukrainę. W Waszyngtonie doszło do spotkania prezydentów. 

Spotkanie prezydentów USA i Ukrainy

Prezydent USA Joe Biden, mówiąc o pomocy ws. bezpieczeństwa, poinformował, że Amerykanie dostarczą baterie Patriot na Ukrainę i będą szkolić ukraińskie jednostki. 

- Ameryka wspiera dzielny naród ukraiński. Jest pan wspaniałym liderem. Proszę pamiętać, że w USA jest wybierany "człowiek roku" magazynu "Time" i to pan jest tym człowiekiem roku - zaznaczył Biden. 

Prezydent Zełenski podziękował za zaproszenie. Stwierdził, że chciał przyjechać wcześniej, ale sytuacja była trudna. 

- To, że przyjechałem, to oznacza, że kontrolujemy sytuację dzięki Waszemu wsparciu - powiedział Wołodymyr Zełenski. - Dziękuję za pana pomoc, pana przywództwo. 

Wojna się niestety nie zakończyła, ale dzięki pana przywództwu radzimy sobie z tą sytuacją. 

Wyjątkowy prezent dla Joe Bidena!

Prezydent Zełenski przekazał też prezydentowi Bidenowi list oraz medal od ukraińskiego żołnierza Pavlo. 

- Wczoraj byłem w Donbasie, w Bachmucie, na wschodzie naszego kraju. Chciałem panu coś przekazać. Jedna osoba, żołnierz, kapitan, jest prawdziwym bohaterem i poprosił mnie, aby przekazać odznaczenie jemu wręczone, dla prezydenta Bidena. Jest operatorem baterii Himars. Chciałem panu prezydentowi przekazać ten krzyż wojskowy

- powiedział Zełenski, dodając, że żołnierz napisał też list do prezydenta Bidena. Prezydent USA podkreślił, że bardzo by chciał się z nim skontaktować. 

 Źródło: niezalezna.pl

 

#Wołodymyr Zełenski #Joe Biden #wojna #Ukraina

Michał Kowalczyk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo