USA przekażą Ukrainie systemy Patriot. Jest potwierdzenie sekretarza stanu

Amerykański sekretarz stanu Antony Blinken poinformował, że Stany Zjednoczone przekażą Ukrainie kolejny pakiet pomocy wojskowej, którego wartość wyniesie 1,85 mld dolarów. Znajdzie się w nim m.in. system obrony powietrznej Patriot.

By U.S. Secretary of Defense - 221206-D-TT977-0131, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=126392280

Pakiet obejmuje wsparcie w wysokości 1 mld dolarów na rzecz zapewnienia Ukrainie "rozszerzonej obrony powietrznej i zdolności do przeprowadzania precyzyjnych ataków" oraz dodatkowo 850 mln dolarów w ramach "pomocy w sferze bezpieczeństwa" - powiadomiła agencja Reutera.

Prezydent USA Joe Biden spotka się w środę wieczorem w Białym Domu z prezydentem Zełenskim, który opuścił Ukrainę po raz pierwszy od 24 lutego, czyli początku rosyjskiej inwazji na jego kraj.

Jak poinformował w środę portal Politico, Waszyngton ogłosi podczas wizyty kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Kijowa o wartości blisko 2 mld dolarów. Znajdą się w nim systemy obrony powietrznej Patriot, a także m.in. zestawy JDAM (Joint Direct Attack Munition), dzięki którym możliwe jest przekonwertowanie niekierowanych bomb lotniczych w naprowadzane satelitarnie pociski. Nowy pakiet ma obejmować również amunicję artyleryjską. 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#Ukraina #Patriot #Rosja #Zełenski #USA #wojna #obrona powietrzna

mm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo