O co ukraińskie dzieci proszą św. Mikołaja? W listach dominuje jedno oczekiwanie

Lalka barbie, zabawkowa kuchnia, ale też karabin, koniec wojny i szczęśliwy powrót taty do domu - o to ukraińskie dzieci proszą w listach świętego Mikołaja. W tym roku święty zupełnie wyparł na Ukrainie znanego z rosyjskiej tradycji Dziadka Mroza.

Генеральний штаб ЗСУ / General Staff of the Armed Forces of Ukraine

Zgodnie z kalendarzem juliańskim dzisiaj w Ukrainie obchodzony jest dzień św. Mikołaja. Z tej okazji na kijowskim placu przy Soborze Mądrości Bożej ustawiono centralną choinkę, na szczycie której zamiast gwiazdy umieszczono ukraińskie godło – tryzub.

Lampki choinki zasilane są generatorami, od których każdy potrzebujący może naładować swój telefon czy komputer.

Dużą choinkę ustawiono również na dworcu głównym w Kijowie. Jej lampki zaczynają się świecić, gdy ktoś jeździ na ustawionym obok rowerze stacjonarnym.

W Kijowie zaczęły działać świąteczne lodowiska, które cieszą się powodzeniem. Wśród jeżdżących na łyżwach są osoby w różnym wieku; przychodzą rodziny z dziećmi.

Mała Iwanka w oczekiwaniu na oczyszczenie lodowej tafli powiedziała w rozmowie z Polską Agencją Prasową, że napisała już list do św. Mikołaja. Poprosiła w nim, by Ukraina zwyciężyła, a jej tata wrócił do domu cały i zdrowy. Maryna, mama Iwanki, podpowiada córeczce, że przecież poprosiła jeszcze o lalkę Barbie i o zabawkowy zestaw kuchenny.

"Nawet się nie spodziewałam, że córka coś tak poważnego napisze w swoim liście i bardzo się rozczuliłam z tego powodu. Później, rozmawiając z innymi rodzicami w przedszkolu, dowiedziałam się, że u prawie każdego dziecka z naszej grupy pierwszy punkt listu wygląda tak samo

– dodała kobieta.

8-letni Ihor poprosił św. Mikołaja o karabin, by sam mógł pójść na front bronić Ukrainy. Siedząca obok Ihora jego mama Ołena potwierdza, że dokładnie tak jej syn napisał.

„Dziadek Ihora jest żołnierzem, a syn chce mu dorównać. Chce jak najszybciej dorosnąć, by móc osobiście bronić Ojczyzny – czyta książki na ten temat, bawi się w wojsko, a na podwórku wraz z kolegami urządzili oddział i pilnują porządku na placu zabaw”

– relacjonuje.

„Zauważyłam też jeszcze jedną rzecz. Jeśli w latach poprzednich konkurencję św. Mikołajowi w świadomości Ihora tworzył Dziadek Mróz, to w tym roku nawet nie ma o tym mowy. Jest tylko św. Mikołaj” – dodaje kobieta.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#Ukraina #święty Mikołaj

md
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo