Unia Europejska porozumiała się co do emisji CO2. Energia będzie tańsza?

Państwa Unii Europejskiej porozumiały się co do kwestii rynku uprawnień do emisji dwutlenku węgla - poinformowała czeska prezydencja UE. Jest to kluczowe narzędzie, które ma być wykorzystywane do walki z globalnym ociepleniem.

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie autorstwa Pixabay z Pexels

„Porozumienie pozwoli nam osiągnąć cele klimatyczne w głównych sektorach gospodarki, przy jednoczesnym zapewnieniu skutecznego wsparcia najbardziej narażonych obywateli i mikroprzedsiębiorstw w transformacji klimatycznej”

– napisał w oświadczeniu czeski minister środowiska Marian Jurecka .

Wynegocjowane porozumienie musi jeszcze zostać formalnie przyjęte przez Parlament Europejski.

W styczniu br. Polska złożyła do Komisji Europejskiej wniosek o kompleksową reformę systemu handlu emisjami dwutlenku węgla w systemie ETS. Minister klimatu Anna Moskwa podkreślała, że uprawnieniami do emisji można handlować na platformach spekulacyjnych, jak na przykład Bitcoinem. Jej zdaniem nie sprzyja to sprawiedliwej transformacji.

Minister klimatu i środowiska wskazała, że nie krytykujemy potrzeby transformacji energetycznej, tylko sposób zarządzania systemem handlu uprawnieniami do emisji ETS. Podkreśliła, że Polska przeznacza również środki krajowe na transformację energetyczną.

Z kolei w sierpniu br. doszło do spotkania premiera Morawieckiego i prezydenta Francji Emmanucela Macrona.

"Chcę zaproponować prezydentowi Macronowi, aby zawiesić, przynajmniej na jakiś czas, albo przynajmniej sprowadzić do jakiegoś poziomu akceptowalnego, 25-30 euro za tonę, opłatę za uprawnienia do emisji CO2"

- mówił przed spotkaniem szef polskiego rządu. 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#CO2 #uprawnienia do emisji #dwutlenek węgla #UE

mm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo