IMGW ostrzega przed mrozami, śnieżycami i gołoledzią

Emilia Szewczak z IMGW poinformowała, że w najbliższych dniach czekają nas mrozy, śnieżyce i gołoledź. - Trzeba uważać. Będzie ślisko na drogach i chodnikach - zaapelowała.

Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com / NickyPe

W najbliższych dniach czeka nas kilka pogodowych zagrożeń - zapowiada Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W związku z tym IMGW wydał ostrzeżenia I stopnia dotyczące śnieżyc i mrozów oraz ostrzeżenia II stopnia dotyczącego marznących opadów.

"Będzie nam towarzyszył silny mróz. Pojawi się on głównie na północy Polski i obejmie województwo zachodniopomorskie, pomorskie, północne powiaty województwa wielkopolskiego, całe województwo warmińsko -mazurskie i kilka północnych powiatów województwa podlaskiego"

- powiedziała Emilia Szewczak z IMGW.

Dodała, że temperatura na zachodzie tego obszaru wyniesie w nocy miejscami -15 stopni Celsjusza, a na wschodzie spadnie do -19 stopni.

Z kolei marznących opadów mogą spodziewać się od czwartkowego wieczora do piątku wieczór mieszkańcy województw: śląskiego, małopolskiego, części świętokrzyskiego, podkarpackiego i południowej części województwa lubelskiego. "W tych regionach prognozowane są opady, które będą marznąć powodując gołoledź, więc trzeba uważać. Będzie ślisko na drogach i na chodnikach. Opony zimowe to obowiązek dla każdego kierowcy" - przypomniała Szewczak.

Natomiast intensywne opady śniegu będą występować od czwartkowej nocy do piątku do godz. 15 w województwie lubelskim, części województwa podkarpackiego i świętokrzyskiego, w Małopolsce oraz części województwa śląskiego i opolskiego.

"Prognozowane są opady śniegu powodujące przyrost pokrywy śnieżnej o 10-15 centymetrów, więc przybędzie nam sporo śniegu w tych regionach"

- wyjaśniła Szewczak.

Zaznaczyła też, że od poniedziałku na zachodzie kraju temperatura będzie wzrastać powyżej zera stopni Celsjusza, a od wtorku czeka nas odwilż.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#mróz #śnieżyce #gołoledź #IMGW #ostrzeżenie imgw

mm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo