„Aborcja może być nazywana zabójstwem dzieci”. Terlikowski skazany w sporze z Tysiąc

  

Aborcja może być nazywana zabójstwem dzieci, nikogo nie można jednak nazwać mordercą nienarodzonych – uznał sąd w uzasadnieniu wyroku w procesie Tomasz Terlikowski kontra Alicja Tysiąc. Publicysta został uznany winnym w procesie jaki mu wytoczyła Tysiąc.

Sąd zażądał od Tomasza Terlikowskiego 10 tys. za naruszenie dóbr osobistych. Uwzględnił naruszenie godności  i dobrego imienia Alicji Tysiąc. Według wyroku Terlikowski musi opublikować przeprosiny w serwisie salon24.pl. Wyrok jest nieprawomocny a Terlikowski zapowiedział apelacje.

Alicja Tysiąc żądała aż 130 tys. zł od dziennikarza za sformułowanie, „moralna obrzydliwość”, którego publicysta użył, komentując próbę dokonania aborcji przez Tysiąc. Terlikowski uważa, że Tysiąc chce zamknąć usta swoim krytykom i tym, którzy nie godzą się na legalizowanie zabijania dzieci nienarodzonych.

Po wyroku Tomasz Terlikowski stwierdził: - Co do oceny niektórych działań zwolenników aborcji sąd mnie nie przekonał, natomiast niewątpliwie uwzględnił wiele z argumentów, które myśmy poruszali i nie zamknął całkowicie  możliwości debaty publicznej na temat aborcji. Nie do końca przekonuje mnie sformułowanie, że określenie, że aborcja jest zabiciem człowieka jest nierzetelne. Apelowałbym o bardziej rzetelnych określeń – powiedział Terlikowski.

Zobacz naszą relacje z procesu


Tysiąc poczuła się urażona słowami i sformułowaniami Terlikowskiego, które ukazały się w książce napisanej przez niego wraz z Joanną Najfeld pt. „Agata. Anatomia manipulacji” oraz innymi publicznymi wypowiedziami dziennikarza na temat aborcji. Miał on w nich porównywać postępowanie Tysiąc do czynów hitlerowskiego zbrodniarza Adolfa Eichmanna. Zarzucał jej też „moralną obrzydliwość” i to, że wstępuje na drogę sądową z osobami, które ją krytykują.

Kilka lat temu Tysiąc chciała dokonać aborcji w obawie przed możliwością utraty wzroku przy urodzeniu dziecka. Lekarze odmówili jednak wykonania zabiegu. Po porodzie jej wzrok się pogorszył. Tysiąc złożyła wówczas skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, który nakazał państwu polskiemu wypłacenie jej 25 tys. euro zadośćuczynienia. ETPC zwrócił przy tym uwagę na brak w polskim prawie możliwości odwołania się od decyzji lekarzy.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

CUS-y zastąpią ośrodki pomocy społecznej?

/ www.gov.pl/

  

Od 31 stycznia gminy mogą składać wnioski o dofinansowanie na utworzenie centrów usług społecznych – poinformowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. CUS-y mają zapewnić mieszkańcom kompleksową organizację usług społecznych.

Ustawa o realizowaniu usług społecznych przez centrum usług społecznych została zgłoszona przez prezydenta Andrzeja Dudę. Inicjatywa to efekt prac Narodowej Rady Rozwoju, wspartych przez funkcjonujący w ramach Kancelarii Prezydenta RP Zespół ds. Przeglądu Prawa Samorządowego, a koordynowanych przez doradcę prezydenta Marka Rymszę. Ustawa weszła w życie 1 stycznia 2020 r.

Konkurs na przeprowadzenie pilotażu centrów usług społecznych resort rodziny ogłosił pod koniec ubiegłego roku.

"Chodzi o wypracowanie i przetestowanie funkcjonowania 30 modelowych rozwiązań w zakresie integracji i rozwoju usług społecznych adresowanych zarówno do ogółu mieszkańców, jak i do grup o szczególnych potrzebach, np. osób z niepełnosprawnościami, osób starszych, rodzin wielodzietnych. Pozwoli to gminom na dostosowanie świadczonych usług i do potrzeb mieszkańców gminy, i do własnych możliwości finansowych"

– mówiła szefowa MRPiPS Marlena Maląg podczas konferencji zapowiadającej konkurs.

Na konkurs przeznaczono 100 mln zł w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, finansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego. Pieniądze zostaną podzielone na cztery typy projektów, zależnie od wielkości gminy i rodzaju centrum usług społecznych przewidzianego w ustawie.

Wsparcie na utworzenie i funkcjonowanie centrów usług społecznych otrzyma łącznie 30 samorządów gminnych, w tym: gminy wiejskie, miasta na prawach powiatu, miasta średniej wielkości, aglomeracje i gminy, które zdecydują się utworzyć wspólne centrum usług społecznych, zawierając w tym celu odpowiednie porozumienie.

Wnioski o dofinansowanie realizacji projektu będą przyjmowane drogą elektroniczną od 31 stycznia 2020 r. (od północy) do 28 lutego 2020 r. (do godziny 12.00).

Według ustawy usługi społeczne oznaczają m.in. działania z zakresu polityki prorodzinnej, wspierania rodziny, systemu pieczy zastępczej, promocji i ochrony zdrowia, wspierania osób niepełnosprawnych, edukacji publicznej, przeciwdziałania bezrobociu i kultury.

Utworzenie centrum będzie możliwością, a nie obowiązkiem samorządów. Gminy będą mogły je otworzyć według dwóch trybów. Pierwszy zakłada przekształcenie ośrodka pomocy społecznej w centrum usług społecznych, wówczas centrum będzie funkcjonowało na obszarze jednej gminy, przejmując przy tym obecne zadania ośrodka pomocy społecznej.

Drugi tryb zakłada utworzenie centrum na podstawie porozumienia władz gminnych dla dwóch lub większej liczby gmin. Wówczas centrum będzie funkcjonowało obok gminnych ośrodków pomocy społecznej, współpracując z nimi.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts