Komisarze UE przyjęli propozycję zmian w polskim sądownictwie. Prosta droga do otrzymania środków z KPO?

Grupa komisarzy UE, którzy są odpowiedzialni za negocjacje z Polską ws. Krajowego Planu Odbudowy, przyjęła rozwiązania dot. ustawy o Sądzie Najwyższym, które zaproponował Szymon Szynkowski vel Sęk, minister ds. europejskich. O sprawie informuje portal polsatnews.pl.

fot. Aleksiej Witwicki | GAZETA POLSKA

Ustalenia potwierdziły także inne źródła.

Plany zmian ustawodawczych dot. ustawy o Sądzie Najwyższym przedstawił komisarzom w Strasburgu minister ds. europejskich RP Szymon Szynkowski vel Sęk. Po ich przeprowadzeniu Komisja Europejska ma uznać, że tzw. kamienie milowe dotyczące praworządności zostały osiągnięte. Byłby to kolejny krok zbliżający nasz kraj do otrzymania środków z Funduszu Odbudowy i Odporności (RRF).

Polsatnews.pl informuje, że jeszcze w tym tygodniu stosowna ustawa ma trafić pod obrady polskiego Sejmu. 

"Chodzi o ustawę o SN, a także zmiany w ustawie o dyscyplinowaniu sędziów, z rozszerzeniem furtki dot. wzajemnego sprawdzania statusu sędziów"

- napisał na Twitterze Marcin Fijołek, dziennikarz Polsat News.

Wczoraj poinformowano, że Komisja Europejska podpisała ustalenia operacyjne dot. polskiego KPO. Otwiera to drogę do złożenia wniosku o płatność w ramach Funduszu Odbudowy. 

Ustalenia operacyjne zostały przyjęte przez KE już pod koniec listopada. Jest to umowa dwustronna o charakterze technicznym między zainteresowanym państwem członkowskim a Komisją Europejską, która "określa dowody potrzebne do wykazania, że osiągnięto różne etapy i cele pośrednie oraz w jaki sposób będzie wyglądała współpraca z każdym państwem członkowskim w celu monitorowania realizacji każdego KPO".
 

 Źródło: polsatnews.pl, PAP, niezalezna.pl

 

#KPO #Unia Europejska

md
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo