Ponad półtora tysiąca osób zginęło na polskich drogach od początku roku

Od początku roku przez 11 miesięcy na polskich drogach do ponad 18,4 tys. wypadków, w których zginęło prawie 1,6 tys. osób, a ponad 21,4 tys. zostało rannych - wynika z danych Komendy Głównej Policji.

flickr

Nadkom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji przekazał wstępne dane dotyczące wypadków na polskich drogach w ciągu ostatnich 11 miesięcy bieżącego roku.

- Policjanci odnotowali 18 472 wypadków, w których zginęło 1 596 osób, a 21 462 zostało rannych. W tym czasie doszło do 299 428 kolizji drogowych

- podkreślił policjant.

Lata 2020-2021 to szczyt epidemii koronawirusa, kiedy ruch był zauważalnie mniejszy, ale w tym czasie stan bezpieczeństwa ruchu drogowego w Polsce systematycznie się poprawiał. "Odnotowano przede wszystkim mniej o 280 ofiar śmiertelnych (2021 r. - 1 876), ale także mniejszą ilość zdarzeń drogowych (spadek liczby kolizji o ok. 14 proc. oraz wypadków o ok 3,5 proc.)" - zaznaczył.

Nadkomisarz zwrócił uwagę, że w ostatnich latach podejmowano szereg działań na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa uczestnikom ruchu drogowego. "Zmieniły się także przepisy, zarówno dotyczące samej ustawy prawo o ruchu drogowym jak i innych aktów prawnych oraz sankcyjnych" - zauważył.

- Działania policyjnych grup SPEED, częste kontrole prędkości, nadzór miejsc szczególnie niebezpiecznych, to tylko niektóre z podejmowanych aktywności policji, które zarówno w minionych latach, jak i w tym roku, przyczyniły się do istotnego spadku liczby zdarzeń drogowych i ich ofiar. To wspólny sukces wszystkich uczestników ruchu drogowego

- ocenił.

Policjant przekazał też dane dotyczące udziału zagranicznych kierowców w zdarzeniach drogowych w Polsce. W pierwszych trzech kwartałach 2022 r. obywatele Ukrainy 504 wypadki, w których zginęły 54 osoby, a 604 zostało rannych. Spowodowali też 9716 kolizji.

Obywatele Białorusi doprowadzili do 57 wypadków, w których zginęło 5 osób, a 65 zostało rannych. Spowodowali też 1445 kolizji na polskich drogach. Obywatele Gruzji - 81 wypadków, w których zginęły 4 osoby, a 99 zostało rannych. Gruzini doprowadzili do 1898 kolizji.

Wśród cudzoziemców przyczynili się do zaistnienia zdarzeń drogowych w trzech kwartałach 2022 roku są również obywatele Niemiec, Litwy, Uzbekistanu, Rosji, Mołdawii i Bułgarii.

- "W związku z przebywaniem w naszym kraju wielu obcokrajowców, przede wszystkim obywateli ogarniętej wojną Ukrainy, policjanci prowadzą działania profilaktyczne, spotkania, oraz biorą udział w programach i akcjach propagujących bezpieczeństwo. Spotkania mają skłonić tę grupę uczestników ruchu do refleksji oraz zapoznać ich z obowiązującym w Polsce prawem"

- dodał nadkomisarz Robert Opas.

 Źródło: Pap, Niezalezna.pl

 

as
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo