Ostatni tegoroczny zjazd Akademii PiS. Podczas niego odbędzie się wykład Macierewicza

W sobotę odbędzie się ostatnim w tym roku zjazd Akademii PiS - poinformował PAP kierownik Akademii Krzysztof Szczucki. Uczestnicy wysłuchają m.in. wykładu współzałożyciela Komitetu Obrony Robotników, byłego szefa MON Antoniego Macierewicza.

Fot. Filip Blazejowski/Gazeta Polska

Wykłady w ramach Akademii PiS zostały pogrupowane w trzy bloki: "Skąd jesteśmy?", "Dokąd zmierzamy?" oraz trzeci, dotyczący problematyki prawnej. Spotkania będą się odbywały raz w miesiącu, aż do czerwca 2023 roku.

Krzysztof Szczucki przekazał, że sobotni wykład kończy blok tożsamościowo-historyczny "Skąd jesteśmy?". "To będzie ostatni weekend z tego cyklu" - dodał.

Jak zaznaczył, Antoni Macierewicz będzie podczas wykładu opowiadał o genezie powstania Komitetu Obrony Robotników jako świadek i uczestnik tych wydarzeń.

Jan Parys, szef MON w rządzie Jana Olszewskiego, będzie mówił o Janie Olszewskim, jego spuściźnie, ze szczególnym uwzględnieniem spraw obronno-wojskowych i bezpieczeństwa.

Natomiast profesor Jan Żaryn będzie opowiadał o dziedzictwie programowym obozu chrześcijańsko-narodowego w kraju i na emigracji. "Ale będzie opowiadał nie tylko o aspekcie historycznym, ale będzie też dokonywał analizy na ile te dziedzictwo obozu chrześcijańsko-narodowego jest nadal aktualne" - podkreślił Szczucki w rozmowie z PAP.

- "Będzie to intensywna dawka wykładów historyczno-politycznych, ale każdy z wykładowców będzie odnosił swoje opowiadanie historyczne do czasów bieżących, czyli uczymy się z historii, na ile można z niej korzystać w rozstrzyganiu problemów współczesnych"

- powiedział Szczucki.

Po nowym roku Akademia zajmie się sprawami bieżącymi i przyszłych rozpoczynając cykl "Dokąd zmierzamy?".

Akademia PiS jest skierowana do parlamentarzystów ugrupowania, przedstawicieli Forum Młodych PiS, a także samorządów. - W ten sposób powstaje wewnętrzny system kształcenia, debaty i formowania idei politycznej. Żywy think tank, tworzony przez tych, którym później przyjdzie wdrażanie opracowanych przez nas programów - mówił  Szczucki zapowiadając pierwszy zjazd Akademii.

- Dlatego wiele czasu poświęcimy na debaty; będziemy zachęcać uczestników Akademii do dyskusji, zadawania pytań, a także do krytycznych uwag

 - dodał.

 Źródło: Pap, Niezalezna.pl

 

as
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo