Australia nakłada sankcje na osoby i podmioty w Iranie i Rosji

Rząd Australii zdecydował w sobotę o nałożeniu ukierunkowanych sankcji, na osoby i podmioty w Iranie i Rosji uznając, że są one zaangażowane w "rażące naruszenia praw człowieka i nadużycia" - poinformowała minister spraw zagranicznych Penny Wong, którą cytuje agencja Bloomberg.

By Fars Media Corporation, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=76335496

Wśród objętych sankcjami jest irańska policja moralności, paramilitarna milicja Basidż i sześć irańskich obywateli uczestniczących w brutalnym tłumieniu protestów po śmierci Mahsy Amini.

Rząd Australii przyłączył się do międzynarodowych wysiłków na rzecz nałożenia sankcji finansowych na trzech obywateli Iranu oraz firmę związaną z projektowaniem, rozwojem i dostarczaniem Rosji dronów do wykorzystania w jej wojnie z Ukrainą.

Objętymi sankcjami są m.in. trzej irańscy generałowie oraz firma lotnicza Shahed Aviation Industries, która jest powiązana z siłami powietrznymi Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej.

W oświadczeniu australijskiego MSZ napisano:

"Rosja używa dronów irańskiej produkcji do atakowania ludności cywilnej i infrastruktury krytycznej, z zamiarem pozbawienia Ukraińców energii, ogrzewania i wody w obliczu mroźnej zimy."

Sankcje za łamanie praw człowieka zostaną nałożone także na siedmiu obywateli rosyjskich zaangażowanych w próbę zabójstwa byłego lidera opozycji Aleksieja Nawalnego.

Minister wezwała do wywarcia wpływu na Rosję, "aby zakończyła swoją nielegalną, niemoralną wojnę" i podkreśliła, że "Australia popiera ludność Ukrainy i ludność Iranu."

Agencja Reutera przypomina, że od początku konfliktu Australia objęła sankcjami setki rosyjskich obywateli i podmiotów, w tym większość rosyjskiego sektora bankowego i wszystkie organizacje odpowiedzialne za dług państwowy tego kraju.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#Ukraina

mg
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo