Von der Leyen pod ostrzałem. Ministrowie domagają się jawności ws. kontraktu na szczepionki

Szefowa Komisji Europejskiej była mocno krytykowana podczas dzisiejszego spotkania ministrów zdrowia w Brukseli. Szefowie resortów domagali się większej przejrzystości kontraktu KE na szczepionki przeciwko COVID-19, którego efektem są duże nadmiary preparatu w krajach członkowskich.

fot. Aleksiej Witwicki / Gazeta Polska

Dziś w Brukseli odbyło się spotkanie ministrów zdrowia państw Unii Europejskiej, poświęcone m.in. kwestii kontraktów na dostawy szczepionek przeciwko COVID-19. Cała Europa mierzy się z problemem nadwyżki szczepionek.

- Jako strona polska staramy się pokazywać problem nadmiernych dostaw preparatów szczepiennych przeciwko COVID-19. Sformułowaliśmy koalicję 10 państw, która wzywa Komisję Europejską do tego, żeby podjąć renegocjacje zawartych kontraktów. Z naszego punktu widzenia one są zawarte nieoptymalnie dla państw członkowskich

 – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski w czwartek, jeszcze przed wylotem do Brukseli.

Podczas dzisiejszego spotkania, jak informuje portal "Politico", ministrowie nie szczędzili krytyki szefowej Komisji Europejskiej, Ursuli von der Leyen, wzywając do większej przejrzystości kontraktu na szczepionki przeciwko COVID.

O większą jawność umowy wnioskowali m.in. przedstawiciele Belgii oraz Irlandii. 

Adam Niedzielski, cytowany przez "Politico" stwierdził, że nadmiar szczepionek, z którym mierzą się kraje UE, "obnażył słabość negocjacji KE". 

Chodzi o kontrakt z firmą BioNTech/Pfizer na dostawę 1,8 mld dawek szczepionki przeciwko COVID-19. Wiele wątpliwości budzi rola w negocjacjach szefowej KE, Ursuli von der Leyen. Sprawę bada również Prokuratura Europejska.

- W tej chwili większość państw przyjmuje takie stanowisko, że kontrakty i ich realizacja powinny zostać zawieszone, że nadwyżki, które mamy w magazynach, są wystarczające na najbliższy czas

 - zaznaczył Niedzielski podczas rozmów z dziennikarzami.

Jak wskazał, wszystkie kraje mają inną sytuację epidemiczną, ale też poczucie, że "kupowanie tych środków nie ma sensu".

Dodał, że Polska na spotkaniu przedstawiła własną perspektywę, w której powołała się na klauzulę siły wyższej w sprawie tego, by nie akceptować żadnych dostaw szczepionek w najbliższym czasie.

Przekazał też, że Komisja Europejska na spotkaniu ogłosiła powołanie specjalnego komitetu sterującego na poziomie politycznym. Ten komitet - jak dodał - będzie zajmować się kwestią zawieszania kontraktów na dostawy szczepionek dopóki nie dojdzie do ich renegocjacji.

 Źródło: politico.eu, niezalezna.pl

 

md
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo