Jolanta Szczypińska patronką ulicy w Kobylnicy

W Kobylnicy w powiecie słupskim (woj. pomorskie) w piątek odsłonięto tablice z nową nazwą ulicy, która nosi teraz imię Jolanty Szczypińskiej. Decyzja w sprawie nadania ulicy imienia posłanki zmarłej w 2018 roku została podjęta podczas październikowej sesji rady gminy.

Jolanta Szczypińska,
Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

"Cieszę się, że zapadają decyzje o tym, żeby pamiętać o ludziach, którzy tak wiele zrobili dla naszego regionu"

- powiedział w trakcie uroczystości rzecznik rządu Piotr Müller.

Decyzja o nadaniu w Kobylnicy imienia Jolanty Szczypińskiej zapadła w trakcie październikowej sesji rady gminy. Na początku listopada uchwała została opublikowana w Dzienniku Ustaw Województwa Pomorskiego.

Ulica Jolanty Szczypińskiej łączy się z ulicą Szczecińską w Słupsku. Biegnie niemal równolegle do ulicy Kołobrzeskiej. Przed zmianą nosiła nazwę ulicy Transportowej, wcześniej profesora Stefana Poznańskiego.

Müller podkreślił, że ulicom nadaje się imiona osób, które są z tzw. "wielkiej historii", natomiast zapomina się o ludziach, którzy stanowili historię regionu i ciężko pracowali.

"Bez wątpienia śp. poseł Jolanta Szczypińska była osobą, która budowała małą ojczyznę"

- zaznaczył rzecznik rządu. Wspomniał również, że Szczypińska była bliska jego rodzinie. Zaznaczył, że bardzo pomogła jego ojcu Edwardowi Müllerowi, byłemu opozycjoniście, który po wyjściu z więzienia znalazł schronienie w jej domu.

Wójt gminy Kobylnica Leszek Kuliński podkreślił, że Jolanta Szczypińska była "zawsze gotowa do działania" i "szukała rozwiązań i sposobów na poprawę jakości życia osób w potrzebie".

Poza uroczystym nadaniem imienia ulicy, odsłonięto również pamiątkowy kamień poświęcony byłej posłance. Wójt Kukliński zaznaczył, że ma on przypominać, że każda droga oprócz tego, że prowadzi do celu, może również łączyć nas wszystkich.

Jolanta Szczypińska zmarła 8 grudnia 2018 r. po ciężkiej chorobie w wieku 61 lat. 17 grudnia spoczęła w rodzinnym grobie, przy rodzicach i bracie, na cmentarzu komunalnym w Słupsku. W uroczystościach pogrzebowych, które miały charakter państwowy, wzięli udział m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki i prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Prezydent odznaczył pośmiertnie Szczypińską "za wybitne osiągniecia podejmowane z pożytkiem dla kraju w działalności państwowej i publicznej, za działalność na rzecz przemian demokratycznych w Polsce" Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Jolanta Szczypińska (z domu Joachimiak), urodziła się 24 czerwca 1957 roku w Słupsku. Była absolwentką Policealnego Studium Medycznego; po jego ukończeniu pracowała jako pielęgniarka. W latach 80. zaangażowała się w działalność opozycyjną; była m.in. współzałożycielką struktur NSZZ "Solidarność" w słupskim szpitalu wojewódzkim. Działała w podziemiu. Karierę polityczną zaczynała w Porozumieniu Centrum, partii Jarosława Kaczyńskiego. Następnie była wśród współzałożycieli Prawa i Sprawiedliwości.

Była posłanką na Sejm ze Słupska w IV, V, VI, VII oraz VIII kadencji. Pracowała w Komisji Zdrowia oraz Komisji Regulaminowej, Spraw Poselskich i Immunitetowych. Była wiceprzewodniczącą Klubu Parlamentarnego PiS.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl,

 

bm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo