Atak wirusa RSV. Oddziały pediatrii przepełnione

Oddziały pediatryczne Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego (WSzZ) w Kielcach są pełne pacjentów. Powodem są infekcje wirusowe. Każdego dnia na izbie przyjęć rejestrowanych jest około 150 dzieci – powiedziała rzeczniczka szpitala Anna Mazur-Kałuża.

Mylene2401

Mali pacjenci trafiają na pediatrię głównie z powodu infekcji dróg oddechowych. Dominują hospitalizacje spowodowane wirusem RSV.

- Wirus RSV jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci małych – noworodków i niemowląt, u których może powodować np. zaburzenia oddychania. Na szczęście lekarze nie obserwują przypadków zakażeń tym wirusem wśród wcześniaków, przebywających na neonatologii

 – przekazała Anna Mazur-Kałuża.

- Nasz szpital realizuje program profilaktyki - dzieciom urodzonym przedwcześnie podawane są przeciwciała przeciwko wirusowi RSV. W ocenie naszych lekarzy, dzięki stosowaniu tego programu, nie obserwują większej liczby zachorowań wśród wcześniaków – dodała rzeczniczka.

Do programu kwalifikują się dzieci urodzone przed 33 tygodniem ciąży, ale też dzieci np. z wadami serca.

Rzeczniczka zaznaczyła, że na oddziałach pediatrycznych jest też wiele przypadków z dolegliwościami układu pokarmowego. Zdarzają się również przypadki COVID-19. Na izbie przyjęć rejestrowanych jest około 150 dzieci dziennie.

"Większość z przypadków mogłoby uzyskać pomoc w przychodniach POZ. Prosimy rodziców, aby zanim przyjdą do szpitala, skonsultowali się ze swoimi lekarzem rodzinnymi, czy rzeczywiście jest potrzeba hospitalizacji" – zaznaczyła.

Świętokrzyskie Centrum Pediatrii WSzZ to jedyny w regionie specjalistyczny szpital dla dzieci. 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

md
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo