WOT z nowym granatnikiem, który zastąpi RPG-7

W tym tygodniu w Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej realizowane było szkolenie z zakresu budowy i obsługi granatnika M72 EC MK1 dla przyszłych instruktorów i techników z pododdziałów WOT oraz wojsk operacyjnych. Praktyczne strzelanie odbyło się na poligonie w Toruniu 8 grudnia 2022. Granatnik M72 docelowo zastąpi już wysłużone w polskiej armii ręczne granatniki przeciwpancerne RPG 7.

DWOT

W lipcu została zawarta umowa o wartości ok. 150 mln złotych pomiędzy Skarbem Państwa – Agencją Uzbrojenia a norweską firmą Nammo Raufoss AS na dostawę kilkunastu tysięcy lekkich granatników jednorazowych M72 do Sił Zbrojnych RP. 

Od momentu podpisania kontraktu po pierwsze szkolenie z zakresu budowy i obsługi granatnika M72 dla przyszłych instruktorów i techników z pododdziałów WOT oraz wojsk operacyjnych Sił Zbrojnych RP minęło zaledwie kilka miesięcy. Praktyczne strzelanie odbyło się na natomiast poligonie w Toruniu 8 grudnia 2022. Nad szkoleniem sprawowało Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej.

W naszym centrum realizujemy pierwsze w Polsce szkolenie przygotowane dla przyszłych instruktorów nowoczesnej wersji granatników M-72 EC MK1. W czasie tego szkolenia żołnierze zapoznali się z budową, działaniem i obsługą granatników, a także przystąpili do praktycznej realizacji strzelań. Granatniki te są bronią niezwykle potrzebną, która zwiększy w naszej formacji możliwości oddziaływania przeciwpancernego na potencjalnego przeciwnika. – powiedział płk Edward Chyła, komendant Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu.

Granatnik M72 EC MK1 stanowi jedną z najnowszych wersji rodziny lekkich granatników jednorazowych M72 LAW (Light Anti-tank Weapon). Wariant ten jest przeznaczony do zwalczania wszelkiego rodzaju współczesnych wozów bojowych, w tym do zwalczania ciężkich pojazdów opancerzonych, takich jak czołgi.

Granatnik M72 EC MK1 został wykonany m.in. z włókna węglowego i otrzymał nową głowicę kumulacyjną, która (w porównaniu do poprzednich wersji) została wyposażona w nowy zapalnik z podwójnym zabezpieczeniem oraz samolikwidator aktywujący się w przypadku chybienia celu i uderzenia w powierzchnię ziemi. Granatnik posiada szynę Picatinny, która umożliwia montaż dodatkowych przyrządów obserwacyjno-celowniczych.

Granatnik ten jest nowoczesnym systemem, który zwiększy nasze możliwości w walce z pojazdami opancerzonymi. Jego mały gabaryt oraz masa pozwala na wykorzystanie go w działaniach lekkiej piechoty, a sam granatnik jest bardzo wygodny i prosty w obsłudze. Cieszę się, że miałem możliwość wzięcia udziału w tym szkoleniu, a po powrocie do mojej brygady będę mógł przekazać nabytą wiedzę kolejnym kolegom.  – podsumował jeden z uczestników szkolenia z 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

 Źródło: niezalezna.pl , WOT

 

#Toruń ##MON #broń przeciwpancerna #WOT #RPG-7 #granatnik #sprzęt wojskowy

Paweł Kryszczak
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo