Serce dla Inki na Jasnej Górze

W ostatnim felietonie przekazałem informację, że jubileuszowa 15. Patriotyczna Pielgrzymka Kibiców na Jasną Górę odbędzie się 7 stycznia 2023 r. Rozpocznie się mszą św. w kaplicy cudownego obrazu Królowej Polski pod przewodnictwem metropolity krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego. To będzie wielki dzień nie tylko z powodu jubileuszu naszego pielgrzymowania, lecz także dlatego, że w darze do narodowego sanktuarium przywieziemy ze sobą serce dla „Inki” jako dar polskich kibiców.

W 2023 r. przypadnie 95. rocznica urodzin sanitariuszki 5 Wileńskiej Brygady Armii Krajowej. W ostatnich latach dramatyczna historia jej krótkiego życia poruszyła wielu, stała się ikoną młodego pokolenia Polaków, którzy po II wojnie światowej podjęli walkę z sowieckim zniewoleniem. Sanitariuszka od „Łupaszki” poniosła za swoje patriotyczne zaangażowanie cenę najwyższą. Została zamordowana w Gdańsku przez funkcjonariuszy komunistycznego aparatu władzy 28 sierpnia 1946 r. Nie doczekała 18. urodzin, ale była przekonana, że „zachowała się, jak trzeba”, pozostała wierna wartościom wyniesionym z rodzinnego domu, z leśnych oddziałów i z salezjańskiej szkoły, której przez krótki czas była uczennicą.

Akcja „Serce dla Inki” zrodziła się na gdańskim cmentarzu Garnizonowym, kiedy ekipa prof. Krzysztofa Szwagrzyka z IPN odnalazła po niemal siedmiu dekadach doczesne szczątki „Inki” i Zygmunta Selmanowicza „Zagończyka”, także żołnierza 5 Wileńskiej Brygady AK. Zabrana wówczas z jej grobu ziemia stała się wkrótce zalążkiem ogólnopolskiej akcji upamiętniającej Siedzikównę. Rozpoczęliśmy zbieranie złomu jubilerskiego, z którego powstawały serca, a w nich była cząstka ziemi uświęconej krwią młodej bohaterki. Pierwsza pamiątkowa tablica, ze srebrnym sercem, została zainstalowana 1 marca 2016 r. na jednym z filarów kościoła pw. Świętej Rodziny w Pile. W kolejnych latach „Inka” połączyła wiele patriotycznych serc w kraju i za granicą. Serca jej poświęcone odnajdziemy w różnych miejscach Polski i na Wileńszczyźnie, w Butrymańcach. W akcję od początku zaangażowały się środowiska kibicowskie i patriotyczne. Wygląda na to, że w styczniu poświęcimy na Jasnej Górze chyba najważniejsze z dotychczasowych serc. Najważniejsze, bo ofiarowane przez polskich patriotów do najświętszego dla nas miejsca – narodowego sanktuarium.

Ośmielam się prosić każdego o wsparcie tego wyjątkowego wydarzenia. Otworzyliśmy na ten cel specjalną zbiórkę na portalu Zbieram.pl (Serce dla „Inki” na Jasnej Górze, w Gdańsku, Warszawie i Toruniu). Złom jubilerski można zaś przesyłać na mój adres (Archiwum Salezjańskie Inspektorii Pilskiej, ul. św. Jana Bosko 1, 64-920 Piła). Myślę, że wspólnym wysiłkiem sprawimy, że „Inka” będzie świeciła dla nas jeszcze większym niż dotąd blaskiem. Najważniejsze, żeby wciąż stawała się bohaterką naszego najmłodszego pokolenia.
 

 

 Źródło: Gazeta Polska Codziennie

 

#Gazeta Polska Codziennie

ks. Jarosław Wąsowicz SDB
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo