Problemy z ciśnieniem nasilają neurotyzm

Wysokie ciśnienie tętnicze to jeden z głównych czynników ryzyka chorób układu krążenia, w tym zawałów i udarów. Naukowcy już wcześniej sugerowali związki między nadciśnieniem, a czynnikami psychicznymi, takimi jak lęki, depresja czy neurotyzm (cecha osobowości, której towarzyszy częste doświadczanie negatywnych emocji). Najnowsze badania jednoznacznie wykazały, że wysokie ciśnienie tętnicze, zwłaszcza rozkurczowe, z dużym prawdopodobieństwem przyczynia się do rozwoju neurotyzmu. Ta cecha osobowości wiąże się z podatnością na negatywne emocje i sprzyja zaburzeniom nastroju.

Zdjęcie autorstwa Thirdman z Pexels

Chociaż szereg powiązań między ciśnieniem krwi a czynnikami psychicznymi obserwowano już od dłuższego czasu, nadal niewiele było wiadomo o tym, gdzie leży przyczyna, a gdzie skutek. Aby to rozstrzygnąć, badacze posłużyli się zaawansowaną analizą genetyczną i statystyczną.

Uwzględnili podstawowe parametry ciśnienia krwi, przy każdym z nich wykorzystując dane na temat ponad 700 tys. osób. Informacje pochodziły głównie od uczestników pochodzenia europejskiego.

Przyjrzeli się także czterem psychologicznym stanom - lękom, objawom depresyjnym, neurotyzmowi oraz subiektywnemu samopoczuciu.

Analiza wskazała, że wysokie ciśnienie podnosi poziom neurotyzmu. W 90 proc. ma odpowiadać za to ciśnienie rozkurczowe.

Jak podkreślają badacze, ciśnienie krwi oddziałuje nie tylko na serce, ale także na mózg, co może wskazywać na mechanizm stojący za zauważoną zależnością.

Neurotyczne osoby mogą być wrażliwe na krytykę ze strony innych, często same siebie krytykują i łatwo doświadczają niepokoju, złości, wrogości, objawów depresyjnych i nadmiernie obserwują swoje zachowanie.
- wyjaśniają naukowcy.

Badacze stwierdzają, że odpowiednie badania i kontrola ciśnienia krwi może przynieść korzyści, jeśli chodzi o zmniejszenie neurotyzmu, związanych z nim zaburzeń nastroju, a także w ograniczaniu chorób sercowo-naczyniowych.

 Źródło: Niezalezna.pl, PAP

 

MaŁu
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo