PGG dostarczyła już ponad 150 tys. ton węgla blisko 500 gminom

W ramach programu preferencyjnej sprzedaży węgla przez samorządy, Polska Grupa Górnicza dostarczyła dotąd ponad 150 tys. ton tego surowca do ok. 500 gmin. Łącznie do końca roku wielkość dostaw wyniesie 500 tys. ton dla 877 gmin. Informację przekazał wiceprezes PGG ds. sprzedaży Adam Gorszanów.

Zdjęcie ilustracyjne
fot. materiały prasowe

PGG jest jednym z sześciu podmiotów, dostarczających węgiel samorządom. Według informacji spółki dotąd ok. 2,3 tys. gmin zgłosiło wszystkim sześciu podmiotom zapotrzebowanie na ok. 1,3 mln ton węgla do końca tego roku oraz ok. 2 mln ton w roku przyszłym, do końca kwietnia 2023 r.

Dotąd – szacuje PGG – wszystkie sześć podmiotów dostarczyło gminom łącznie ok. 400 tys. ton węgla. Oprócz PGG Węgiel dostarczają spółki: PGE Paliwa, Tauron Wydobycie, Węglokoks, Węglokoks Kraj i Lubelski Węgiel Bogdanka.

Polska Grupa Górnicza, która podpisała dotąd umowy z 877 gminami, w ramach zgłoszonego zapotrzebowania dostarczy w sumie ok. 1 mln ton węgla – ok. 500 tys. ton do końca tego roku i podobną ilość w przyszłym roku.

„Dostarczyliśmy już ponad 150 tys. ton węgla do 500 gmin, a do końca roku będzie to łącznie ok. 500 tys. ton węgla”

– zadeklarował Gorszanów podczas wspólnej z wojewodą śląskim Jarosławem Wieczorkiem konferencji prasowej w składzie węgla przy kopalni Mysłowice-Wesoła w Mysłowicach.

„Węgiel fizycznie jest, jest do dyspozycji. Wyzwaniem jest logistyka i organizacja sprzedaży, ale pracujemy pełną parą”

– zapewnił wiceprezes, podkreślając, że załadunek węgla prowadzony jest także w soboty. W dostawy zaangażowanych jest ponad 70 kwalifikowanych dostawców węgla z PGG.

W ocenie Gorszanowa również w skali ogólnopolskiej nie ma zagrożenia, że dla kogoś zabraknie opału.

„Węgla w zupełności wystarczy. Obecnie, po realizacji rządowego programu dotyczącego importu, zapotrzebowanie na węgiel opałowy jest w 100 proc. zapewnione, nawet z pewną górką”

– powiedział wiceprezes PGG.

Zmieniły się zasady

Przypomniał, że obecnie 3-tonowy limit zakupu węgla przez gospodarstwa domowe został uelastyczniony. Wcześniej można było kupić 1,5 tony w tym roku i podobną ilość do końca kwietnia przyszłego roku. Obecnie nabywca, który nie wykorzysta w całości tegorocznego limitu, będzie mógł kupić w przyszłym roku całą pozostałą ilość węgla, w granicach limitu 3 ton.

Ustawa o zakupie preferencyjnym paliwa stałego przez gospodarstwa domowe, gminy, spółki gminne i związki gminne zakłada, że mogą kupować węgiel od importerów za nie więcej niż 1,5 tys. zł za tonę. Gmina może sprzedawać węgiel mieszkańcom w cenie nie wyższej niż 2 tys. zł za tonę. Węgiel w preferencyjnej cenie mogą kupić od samorządu osoby uprawnione do dodatku węglowego. Sprzedawcom tego węgla przysługują rekompensaty, których maksymalny limit na 2023 r. ustalono na 4,9 mld zł.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#węgiel #gminy #PGG

az
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo