Do Estonii trafią dodatkowi żołnierze USA

Agencja BNS, powołująca się na estońskie władze, poinformowała, że USA wyślą do Estonii dodatkowe oddziały rotacyjne. Będą miały one za zadanie wzmocnienie sił wysuniętej obrony NATO i bezpieczeństwa państw sojuszniczych.

Zdjęcie ilustracyjne
Filip Blazejowski/Gazeta Polska

W skład zapowiedzianego wzmocnienia wysuniętej obrony NATO w Estonii wejdą pododdziały piechoty oraz pluton operujący systemami artyleryjskimi HIMARS.

"Estonia kontynuuje prace mające wzmocnić jej niezależne zdolności obronne. Spodziewamy się otrzymać nasze własne HIMARS-y do roku 2025; nauczenie się ich obsługi z pomocą żołnierzy amerykańskich przyspieszy proces adaptacji i włączenia do systemu obrony kraju"

- powiedział estoński minister obrony Hanno Pevkur.

Na początku grudnia Estońskie Centrum Inwestycji Obronnych podpisało z amerykańską Agencją Bezpieczeństwa Współpracy Obronnej (DSCA) wart ponad 200 mln euro kontrakt na zakup sześciu systemów artylerii rakietowej wysokiej mobilności HIMARS.

Na terenie Estonii przebywają dowodzone przez Wielką Brytanię oddziały NATO składające się z żołnierzy brytyjskich, francuskich i duńskich oraz specjalistów z Islandii. W kraju stacjonują również siły operacji Baltic Air Policing polegającej na patrolowaniu przestrzeni powietrznej trzech krajów nadbałtyckich: Litwy, Łotwy i Estonii. Patrole są obecnie wykonywane przez pilotów niemieckich sił powietrznych.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

mm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo