Niedzielski: Przybyło pół miliona dawek szczepionek przeciwko COVID-19 dla dzieci

5 grudnia do Polski przybyło pół miliona dawek szczepionek przeciwko COVID-19 dla dzieci w wieku od 6 miesięcy do 4 lat. Ta liczba wystarczy na zaszczepienie blisko 168 tys. dzieci – powiedział w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Twitter Ministerstwo Zdrowia @MZ_GOV_PL

Podczas konferencji prasowej w Warszawie Niedzielski poinformował, że 5 grudnia do Polski przybyło pół miliona dawek szczepionek przeciwko COVID-19 dla dzieci w wieku od 6 miesięcy do 4 lat.

- "Schemat szczepienia jest tutaj trójdawkowy, więc to wystarczy na zaszczepienie blisko 168 tys. dzieci. Oczywiście, w przypadku większego zapotrzebowania dostawy mogą zostać uzupełnione"

- mówił.

Wyjaśnił, że pierwsza i druga dawka szczepionki będą podawane w odstępie 3 tygodni, a trzecia będzie podana po 8 tygodniach od przyjęcia drugiej dawki.

- "Od 7 grudnia punkty szczepień mogą podawać tę szczepionkę w naszym systemie informatycznym. To są takie same procedury, jakie obowiązywały w przypadku innych grup wiekowych"

- zaznaczył Niedzielski.

Minister zapewnił, że preparat, którym będą szczepione osoby "jest sprawdzony, przetestowany, zbadany, dopuszczony przez EMA, ale również przez polskie organy, które dopuszczają do obrotu".

Szczepienie będzie wykonywane preparatem Comirnaty firmy Pfizer. "Szczepionka ta w zależności od wieku i masy ciała, wykonywana jest bądź iniekcją w udo, bądź tradycyjnie w ramię" – wyjaśnił Niedzielski.

- "Szczepionkę dla dzieci w wieku od 6 miesięcy do 4 lat zamówiło już 76 punktów szczepień. 3500 dawek w niedługim czasie wyjedzie z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych"

- dodał rzecznik prasowy MZ Wojciech Andrusiewicz.

Zapewnił, że "po wystawieniu e-skierowania z niedzieli na poniedziałek będzie można od razu zapisywać się i umawiać na szczepienie".

 Źródło: Pap, Niezalezna.pl

 

as
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo