Finał procesu sądowego ws. dóbr skradzionych Ukrainie na Krymie. Odszkodowanie wyniesie 1,5 mld usd

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że Sąd Najwyższy Francji podtrzymał swoją decyzję o odzyskaniu niespełna 1,5 mld USD od Rosji na rzecz Oszczadbanku, jednego z największych ukraińskich banków.

Sąd Kasacyjny, Francja
By DXR - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=38027380

To pierwsze od sześciu lat zwycięstwo w sądzie w sprawie ukraińskich aktywów skradzionych przez Rosję na Krymie, poinformował w środę w wypowiedzi video prezydent Ukrainy.

„Dzisiaj zapadł bardzo ważny werdykt we Francji. Sąd Najwyższy Francji pozostawił w mocy decyzję o odzyskaniu od agresora przez Oszczadbank wraz z naliczonymi odsetkami prawie 1,5 miliarda dolarów”

– powiedział Zełenski.

Zauważył, że postępowanie sądowe ciągnie się od 2015 roku.

„Ponad sześć lat walki, dziesiątki tysięcy stron dokumentów prawnych, wiele nadziei i wielki sceptycyzm wyrażany przez niektórych… Ale jest to zwycięstwo Ukrainy. Rosja będzie odpowiadać za wszystkie skradzione aktywa ukraińskiego państwa i ukraińskich firm”

– podkreślił szef państwa.

Jak poinformował Ukrinform, Sąd Najwyższy Francji uchylił decyzję Sądu Apelacyjnego w Paryżu i utrzymał w mocy decyzję Stałego Trybunału Arbitrażowego w Hadze w sprawie odzyskania od Federacji Rosyjskiej na rzecz Oszczadbanku kwoty 1,1 mld USD wraz z odsetkami, które zostaną naliczone od od momentu podjęcia decyzji do czasu faktycznej wypłaty rekompensaty (ok. 100 tys. USD dziennie).

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#Ukraina

mm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo