Śmiertelny wypadek w Krakowie. Dwóch mężczyzn z zarzutami

Za spowodowanie śmiertelnego wypadku oraz nieudzielenie pomocy osobie poszkodowanej odpowiedzą 16-latek i 26-latek, którzy w piątek mieli doprowadzić do wypadku na Kapelance, w wyniku którego zginęła 51-letnia kobieta - podała policja.

https://malopolska.policja.gov.pl

16-latek poniesie odpowiedzialność za prowadzenie pojazdu bez wymaganych uprawnień i spowodowanie wypadku. Za spowodowanie wypadku odpowie również 26-latek, bo jak wynika ze śledztwa, wpływał on na sposób i technikę jazdy pojazdu. Obaj odpowiedzą także za nieudzielenie pomocy osobie poszkodowanej - przekazała krakowska policja. Sprawą śmiertelnego wypadku zajęli się śledczy z wydziału do walki z przestępczością przeciwko życiu i zdrowiu krakowskiej komendy miejskiej.

"W toku postępowania funkcjonariusze ustalili, że pojazdem kierował 16-latek. Zachowanie w trakcie jazdy starszego z mężczyzn, przyczyniło się bezpośrednio do zjechania z jezdni samochodu. Zebrany materiał dowodowy w tej sprawie został przekazany do Prokuratury Rejonowej Kraków-Podgórze oraz Wydziałowi Rodzinnemu i Nieletnich Sądu Rejonowego"

- poinformowała policja.

Służby podały, że Sąd Rejonowy przychylił się do wniosku Prokuratury Rejonowej Kraków–Podgórze i zastosował wobec zatrzymanego 26-latka środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na trzy miesiące. O losie młodszego ze sprawców zdecydował sąd rodzinny, który postanowił, że najbliższe trzy miesiące ma przebywać w schronisku dla nieletnich.

Za spowodowanie wypadku w ruchu lądowym, którego następstwem jest śmierć innej osoby, kodeks karny przewiduje karę pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8, natomiast nieudzielenie pomocy osobie znajdującej się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia zagrożone jest karą do 3 lat pozbawienia wolności. Za prowadzenie pojazdu mechanicznego po drodze publicznej bez wymaganych uprawnień kodeks wykroczeń przewiduje karę aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 1500 złotych.

Do zdarzenia doszło w piątek ok. godz. 5:50 na Kapelance, na wysokości stacji benzynowej. Jak poinformował rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Krakowie, kierowca osobówki jadący od ul. Monte Cassino w kierunku ul. Kobierzyńskiej stracił panowanie nad pojazdem, wjechał na chodnik i uderzył w budynek. Dwie osoby wysiadły z pojazdu i oddaliły się z miejsca zdarzenia, nie udzielając pomocy poszkodowanej kobiecie. Na miejsce świadkowie wezwali służby. Pomimo reanimacji prowadzonej przez załogę pogotowia życia 51-latki nie udało się uratować.

Mężczyźni zostali zatrzymani ok. godz. 7:30. Obaj zostali przebadani pod kątem trzeźwości. Stężenie alkoholu w organizmie starszego mężczyzny wykazało ponad 2 promile.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

dp
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo